Пиксабей
Унищожените в екарисаж над 7,1 тона месо и месни продукти, открити в кланица в търговищкото село Здравец, са съхранявани и укривани близо година. Проверката на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Търговище на обекта е извършена преди два дни, каза за БТА директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Евтим Хатунчев.
Предприятието обработва свине и домашни копитни животни. По думите на директора проверката е била съвместна на екипи на БАБХ от Варна, Русе и София и лекарите, които отговарят на място за предприятието.
В хладилните камери са открити значителни количества месо и субпродукти с изтекъл срок на годност или без необходимата маркировка и етикетировка. Инспекторите са намерили 3,654 тона свински разфасовки и 1,692 тона свински субпродукти с изтекъл срок на годност. Допълнително са установени 124 кг месо от едри преживни животни, 317 кг свински глави и 1,354 тона свински крака и уши без идентификация, посочват от БАБХ.
Констатирани са също несъответствия по отношение на сградния фонд и оборудването на предприятието. На собственика ще бъдат връчени предписание и акт за административно нарушение.
Д-р Хатунчев добави, че несъответствията по сградния фонд и оборудването са незначителни спрямо количеството на откритите животински продукти. Той обясни, че те са били укрити във фургон. Събирани са продукти от многото партиди, като в едната част на склада е имало механична преграда. Съхранявани са близо година, каза д-р Хатунчев, цитиран от БТА.
Откритите меса са били без произход и маркировка и затова е решено по най-бързия начин да бъдат предадени на екарисаж. Д-р Хатунчев обясни, че предварително са били залети с препарати, за да не се подлагат евентуално на консумация във времето до унищожаването.
Д-р Хатунчев допълни, че през последните години в област Търговище не е имало подобен случай.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Внезапно почина един от най-известниту руски водещи и медиен собственик Алексей Пиманов
Дата: 23/04, 20:53
Най-добрият ни футболист е аут до края на сезона
Дата: 23/04, 20:52
21 кандидати се отказаха от парламента, Хамид и Байрам се връщат
Дата: 23/04, 20:45
Биляна Дудова с шанс за бронз на Европейското в Тирана
Дата: 23/04, 20:42
Българка под линията на бедност: Трагедията е пълна. Половин банан, една мандарина – това е
Дата: 23/04, 20:28