Пиксабей
Акциите и държавните облигации на САЩ се повишиха, докато петролът падна до тримесечно дъно, след като САЩ и Иран постигнаха споразумение за повторно отваряне на Ормузкия проток, облекчавайки опасенията относно прекъсванията на доставките на енергия, които разтърсиха световните пазари, предаде Блумбърг
Индексът на азиатските акции скочи с над 3% на фона на широките печалби в региона, като японският Nikkei 225 се насочи към рекордно затваряне. Фючърсите на S&P 500 се повишиха с 1,2%. Доларът се понижи спрямо основните си конкуренти, докато биткойн се покачи до най-високото си ниво от близо две седмици. Суровият петрол Brent се срина с над 4%, достигайки до 83 долара за барел.
Мирното споразумение проправя пътя за прекратяване на конфликт, който отне хиляди животи, удари световната икономика и предизвика нестабилност на финансовите пазари от края на февруари. Възобновяването на потоците от петрол от Близкия изток може да помогне за отмяна на геополитическата премия, вградена в цените на суровия петрол, предлагайки облекчение на политиците, борещи се с инфлацията.
„Пазарите чакаха тази новина от месеци и облекчението вече се вижда“, каза Джош Гилбърт, водещ анализатор за Азиатско-тихоокеанския регион и Близкия изток в eToro Ltd., оператор на платформа за инвестиции в множество активи. „Това обаче все още е ход на оптимизъм, а не на сигурност. Нервите няма да се успокоят напълно, докато сделката не бъде подписана, което означава, че инвеститорите все още трябва да бъдат предпазливи.“
Златото се покачи с близо 3%, докато среброто скочи с около 4%. Основните метали също се повишиха, като медта спечели повече от 1% в Лондон.
Индексът Bloomberg Dollar Spot Index спадна с 0,3%. Цената на застраховане на азиатски инвестиционен дълг срещу неизпълнение се понижи до най-ниското ниво от началото на войната с Иран, показа индекс на Markit.
Какво казват стратезите на Bloomberg
„Доларът ще отслабне тази седмица заедно със суровия петрол, след като САЩ и Иран обявиха планове за подписване на мирно споразумение в петък. Продължителният спад на цените на петрола ще засили наратива, че инфлацията може би отново е достигнала своя връх. Това кара акциите и облигациите да се покачват, докато военните сделки се разхлабват.“
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
24-годишен мъж от Каменар нахлу в частен имот и опита да открадне кола
Дата: 15/06, 15:53
Германските ВВС: Готвим се да ударим Калининград и Санкт Петербург при руска атака срещу НАТО
Дата: 15/06, 15:51
Жена е със счупена челюст, след като се блъсна с мотоциклет в паркирана кола във Варна
Дата: 15/06, 15:49
Веселин Китанчев: Връщаме блясъка на хандбалния "Локомотив"
Дата: 15/06, 15:43
Времето във Варна във вторник
Дата: 15/06, 15:41