Учени намериха останки на странен рогат динозавър в югозападната част на САЩ, съобщи американското списание Proceedings. Неизвестното досега животно, наречено от учените „Назутоцератопс титузи" (Nasutoceraptops titusi), влиза в групата на трицератопсите, които са се хранили с растителност.
За разлика от тях 5-метровият звяр е бил с много голям нос и изключително дълги рогове. Палеонтолозите споделят, че никога досега не са виждали нещо подобно. Находката, открита от учените, е сравнително запазена – черепът на динозавъра е открит почти цял. Той има огромен носов израстък, много дълги два рога, разположени над очите, и масивна кост в основата.
„Извънгабаритната муцуна вероятно няма нищо общо с острото обоняние, тъй като обонятелните рецептори са разположени допълнително към задната част на главата, близо до мозъка и функцията на тази странна черта остава неясна", заяви авторът на изследването Скот Симпсън от Университета на Юта в САЩ. Предполага се, че новооткритият динозавър е живял в топлия и дъждовен свят по време на геологическата прародина на Северна Америка през периода Горна креда преди около 75 млн. години. Доктор Марк Ловин от университетаи природо-историческия музей в Юта разказа пред ВВС: "Този динозавър напълно ни изуми, никога не бихме предположили, че представител на тази група може да изглежда така".
Михайло Федоров става съветник по иновации в министерството на отбраната на Италия
Дата: 28/08, 22:09
Обсъдиха мерки срещу незаконното използване на отровни примамки в природата
Дата: 28/08, 21:52
Кристиян Шкварек и Александър Симов: Демерджиев бави истината за "Петрохан"
Дата: 28/08, 21:47
Държавата подготвя 35 млн. евро подкрепа за лозарите и разширява помощите за пропаднала реколта
Дата: 28/08, 21:36