Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв
Ако се дават антибиотици и в селското стопанство на животните, ако системата на мерки не е единна, резултатът ще е нисък в стремежа света да намали употребата на антибиотици. То е нещо като зелената сделка и фосилните горива. Антибиотиците са стратегически лекарства и ако бъдат изпуснати от контрол и подход към тях, ще имаме много проблеми.
Това коментира пред Нова тв проф. Тодор Кантарджиев.
60% от антибиотиците са ненужно и неправилно изписани от доболничната помощ у нас и в това отношение сме на едно от първите места в Европа. Преди 7 години бяхме на 14-о място по консумация на антибиотици в ЕС и на 12-о по антибиотична резистентност. Обаче през последните години успяхме да се изкачим до първото място по резистентност и по консумация, като сме в постоянен спор с Гърция и Румъния, посочи той.
Не само че сме ги ползвали много, но и неразумно. 35 000 души в Европа умират от инфекции, които не могат да се излекуват с антибиотици поради антибиотична резистентност. Вече две години моля колегите си да напишат една инструкция за вътреболничните инфекции как да се лекуват, коментира той.
Правилното поведение е да се прави антибиограма, но не се прави. Само ще ви кажа, че през 80-те години англичаните бяха много зле. Решиха да намалят с мерки 15% консумацията на антибиотици, ама увеличиха три пъти детската смъртност. Така че трябва да се внимава, да не стане като при тях, посочи той.
Така че докато излязат резултатите в рамките на 48 часа, лекарят ще ви предпише по-силен широкоспектърен антибиотик, а след това според данните в изследването ще ви даде по-лек, от който бързо ще се почувствате добре, а и ще е по-евтин, коментира той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
5 машини работят по разчистването на падналата скална маса на пътя Смолян - Баните
Дата: 27/01, 16:28
Ботев Пловдив преотстъпи двама бразилци на Спартак Варна
Дата: 27/01, 16:22
Въздушната линейка не можа да кацне в Гоце Делчев заради лошо време и се върна в София
Дата: 27/01, 16:18
Синоптикът Стоев: След пролетните 15 градуса ни чакат ледени -10 градуса
Дата: 27/01, 16:08
Назначиха комплексна психиатрична и психологична експертиза на обвинения в убийство на екопътека „Невястата“
Дата: 27/01, 16:06