Ограничават достъпа до част от Санторини заради сеизмична активност


28/04/2026, 14:27

Снимка Пиксабей

Неприятна новина за всички, които искат да посетят райско кътче в Гърция.

Достъпът до определени райони на гръцкия остров Санторини ще бъде ограничен от властите заради геодинамични процеси и явления, съобщава гръцката телевизия "Скай", позовавайки се на съобщение на Министерството на климатичната криза и гражданската защита.

Промяната, която ще бъде в сила до 31 март 2027 г., предвижда ограничаване на движението и натоварването на определени пътни артерии, пише moreto.net.

В началото на миналата година на острова бе регистрирана серия от земетресения с магнитуд до около пета степен по Рихтер. Трусовете доведоха до въвеждане на извънредно положение на четири острова, затваряне на училища и частична евакуация.

Според данни на гръцкия институт по геодинамика в периода от 26 януари 2025 г. до 30 юни 2025 г. в района на вулканичния остров са регистрирани повече от 21 000 земетресения. Първоначалните оценки са били за по-малък брой трусове – 19 523.

Само за 11 дни в началото на февруари на острова са засечени 216 земни труса с магнитуд от и над 4 по Рихтер.

Сеизмолозите смятат, че повечето земетресения от миналата година са имали тектоничен характер и не е съществувала пряка опасност от изригване на вулкана на острова.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Главният секретар на МВР Георги Кандев: Готвят ареста ми
Дата: 28/04, 23:07

Везенков получи наградите си преди мача с Монако
Дата: 28/04, 23:00

Крал Чарлз: За Украйна е необходима същата решителност, проявена след атаките от 11 септември
Дата: 28/04, 22:54

Разбиха джебчийска група, действала в автобусите на Стара Загора
Дата: 28/04, 22:47

РИОСВ – Пловдив със забрани за находище на силивряк край село Горнослав
Дата: 28/04, 22:27

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия