Икономист: Инфлацията започва да спада у нас


17/02/2023, 08:04

Редактор: Недко Петров

Стопкадър Нова Тв

Инфлацията в България спада и това е отчетливо. Вече последния месец имаме 16,4% инфлация на годишна база към януари, а предходните два имахме 16,9 %. Тоест, тя се забавя и започва да спада. Пикът на цените и на инфлацията за миналата година е преминат, а в еврозоната ще се усети към средата на тази година осезателно. Вижда се също успокояване на енергийните цени в еврозоната.

Това каза за Нова Тв икономистът Румен Гълъбинов.

Продължава вдигането на лихвените проценти по евро и това допринася за борбата с инфлацията. В еврозоната има три поредни месеца на забавяне на инфлацията и вече там е на 8,5%. При нас е на 16,4 % и все още сме почти двойно с по-голяма инфлация от еврозоната. Затова ние по този показател много трябва да работим тази година, за да може да отговорим на критериите да влезем следващата в еврозоната, допълни Гълъбинов. 

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Гала: Не бях готова дъщеря ми да разкаже публично за болестта си
Дата: 11/04, 12:29

Иван Петров и жена му празнуват златна сватба
Дата: 11/04, 12:25

Моджтаба Хаменей може да е без един крак, но управлява
Дата: 11/04, 12:161 Коментар

Илин Димитров: губим туристи не заради липса на дадености, а заради липса на държава
Дата: 11/04, 12:10

"Олимпико" също почете Мирча Луческу
Дата: 11/04, 11:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия