Велев: Каквито и приходи да имаме, те не могат да компенсират свръхразходите на депутатите


18/03/2023, 17:16

снимка Булфото

Каквито и приходи да имаме, те не могат да компенсират свръхразходите на депутатите. Това комевнтира пред Нова нюз председателят на АИКБ Васил Велев.

Повод за твърдението му са обявените данъчни промени от Министерството на финансите и т.нар. еднократен данък „свръхпечалба”.

 „Смятаме, че трябва да се намалят свръхразходите. Имаме 92% ръст на пенсиите при 32% инфлация от 2019 г.”, каза Велев и допълни, че сме изпреварили ЕС и ОИСР по ръст на пенсиите, които се съотнасят със заплатите.

„Продължаваме ли по същия начин, ние ще фалираме до две години”, заяви Велев в подкрепа на искането си за свиване на разходите на национално ниво.

По думите му с 10,5 млрд. повече е иззето от предприятията заради поскъпването на цената на тока. „Възстановени са 6 млрд. От нас е надвзето и невъзстановено 4,5 млрд. (лева). Ако беше възстановено всичко надвзето, щяхме да имаме инфлация като във Франция”, обясни Велев.

„За домакинствата цената на тока е 82 лева, за предприятията е над 200 лева на мегават час. В света е обратното. Протестът е крайна мярка, за бизнеса не е логично да протестира”, каза представителят на работодателите.

Той обясни, че депозитите в банките са с по-малко проценти, отколкото инфлацията. Имаме 112% ръст на разходите в бюджетната сфера.

Като временна мярка бихме предложили ДДС да се увеличи на 22% като временна мярка. Като направим ДДС по-малко или нулево, ние подпомагаме богатите, защото те консумират повече. Според него тези 2% увеличение на ДДС ще поправи грешките на политиците.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Заради кризата с горивата индийският премиер призова за икономии и връщане на работата от дома
Дата: 11/05, 09:29

Без вода днес във Варна и региона
Дата: 11/05, 09:24

Електронният прием за общинските детски градини във Варна започва днес
Дата: 11/05, 09:14

Експерт: На компрометираните членовете от ВСС да не се позволява да развращават системата
Дата: 11/05, 09:11

38 пожара са потушени у нас през изминалото денонощие
Дата: 11/05, 08:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия