НЗОК няма да покрива биомаркерната диагностика


Дата: 21/03, 15:53

Петел.бг

Биомаркерната диагностика при пациенти с онкологични заболявания няма да бъдат покривани от Здравната каса. В повечето европейски държави туморните маркери не се плащат от пациентите.

В бюджета за 2025 г. имаше идея да бъдат заделени 5 млн. лева за изследването, но предложението беше отхвърлено. От Касата обясниха, че това е нова процедура, която съдържа скъпи изследвания, чието въвеждане ще бъде поетапно, за да може да се прецени как биомаркерните терапии повлияват на пациентите.

„Пациентите ще се налага да си заплащат. А това са изследвания, които здравната изисква, за да се започне таргетна терапия, което е абсурдът. Здравната каса до момента изобщо не ги е заплащала. В момента ще се заплащат като медицински изделия, което води до страшно големи неразбории”, обясни председателят на Сдружението за развитие на българското здравеопазване Боряна Ботева в студиото на предаването „Твоят ден” по Нова Нюз.

„Тази технология ще отвори ново харчене на пари за таргетно лечение, което е нова технология. Всичко това води до набъбване на разходите. Някои хора, правят нещата да се случват по-трудно, за да стигнат парите”, добави още в ефира на NOVA NEWS доц. д-р Спас Спасков.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Тервел Замфиров отвя конкуренцията в Швейцария
Дата: 22/03, 16:02

Епидемията от морбили в САЩ надхвърли 350 случая
Дата: 22/03, 15:43

44-годишен мъж е пострадал тежко при разтоварване на автомобил от платформа
Дата: 22/03, 15:30

Магнитна буря удари Земята
Дата: 22/03, 15:21

Бултрако Моторс се завръща във Варна с Honda, Subaru и Moto Morini
Дата: 22/03, 15:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия