Снимка: Пиксабей
Съветът на ЕС съобщи, че на днешното заседание на европейските министри на отбраната в Брюксел е било одобрено отпускането на европейски средства за подобряване на отбранителните способности на България, Белгия, Кипър, Дания, Испания, Хърватия, Португалия и Румъния.
Предвидената сума за нашата страна е до близо 3,3 милиарда евро.
В съобщението се отбелязва, че днешното решение се основава на положителната оценка на Европейската комисия за националните инвестиционни планове в отбраната на посочените държави. Предстои страните да получат достъпни дългосрочни заеми от ЕК и да придобият съвременна отбранителна техника.
Миналата година ЕК изрази готовност да подкрепи с общо до 800 милиарда евро превъоръжаването на Европа, като 150 милиарда евро са предвидени за съвместни обществени поръчки в областта на отбраната, припомня БТА. След днешното решение комисията ще сключи споразуменията за заем с посочените държави и първите плащания се предвижда да бъдат извършени след месец.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Гранд мол: Гражданите да избягват района на търговския център до приключване на проверката
Дата: 02/03, 16:17
Съдия и прокурор стават заместник-министри на правосъдието
Дата: 02/03, 16:03
Био ферма "Стара Планина" предлага 100% пресни домашни яйца от кокошки, свободно отглеждани на открито
Дата: 02/03, 16:00
Евакуират още един мол във Варна?
Дата: 02/03, 15:581 Коментар
Обраха мобилен оператор в Русе: Задигнаха новите айфони
Дата: 02/03, 15:472 Коментара