Проверки в магазини и ресторанти преди Великден


08/04/2026, 07:26

Пиксабей

Двадесет и два екипа от Агенцията по храните проверяват магазини и ресторанти в София в навечерието на Великден. До момента сериозни нарушения не са открити, уверяват инспекторите. Търговците обаче отчитат по-нисък интерес към агнешкото месо заради по-високите цени.

Потребителите вече знаят, че българското агнешно е с червен печат, казва Бистра Иванова от Областната дирекция по храните, цитирана от БНР.

"Когато месото е без печат, означава, че то е потенциално опасно", допълва Иванова.

За сигурност на потребителите от тази година търговците имат ново задължение. 

"Когато месото се предлага размразено, то задължително до наименованието трябва да е изписано "размразено" и трябва да има информация за датата за замразяване", обяснява Иванова.

Некоректните търговци подлежат на глоби, които в закона са още в левове. 

"Първо нарушение мисля, че е от 1000 до 3000 на физическо лице. На юридическо лице от 2000 до 4000 лева. В закона не са променени", казва Бистра Иванова.

Търговец ни уверява, че предлага само българско прясно агнешно.

"Цените ги определят овчарите. 16 евро е цената на бутчето, 15 - на плешка. (Потребителите) чакат последния момент, защото знаят, че е прясно. Всяка година спада потреблението", посочва търговец.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Великденско меню: какво да купим и как да го подготвим
Дата: 08/04, 20:00

Мъжът, хванат да кара кола с 6 промила алкохол, поиска по-лека мярка
Дата: 08/04, 19:56

Ученици от Варна обсъдиха рисковете от новите наркотици с американски експерт
Дата: 08/04, 19:48

Обявиха къде ще спират тока във Варна и региона през следващите дни
Дата: 08/04, 19:43

Шофьор на автобус е задържан за причиняване на лека телесна повреда на 10-годишно дете
Дата: 08/04, 19:37

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия