Петима осъдени за кражба на картини на Майстора


09/06/2023, 23:11

снимка; Булфото

Петима души бяха осъдени за кражбата на много картини на Владимир Димитров-Майстора и Димитър Киров-Ди Киро, станала около Коледа през 2018 година. По 10 години затвор получават Антон Антонов-Амет и Виктор Марев-Чоко, който влезли в дома на наследника на Майстора Павел Антонов. Купувачите на крадените картини Петър Костов, Атанас Йончев и Божидар Нейков са осъдени съответно на 5 години затвор, 3 години и половина решетки и условно наказание за Нейков, съобщиха от Софийската районна прокуратура, предава Днес бг.

Ето цялото съобщение:

По внесен обвинителен акт на Софийска районна прокуратура на затвор са осъдени петима обвиняеми за кражба и укривателство на картини и вещи с антикварна стойност.

От неустановена дата през месец декември 2018 г. до 29.12.2018 г., обвиняемите А.А. и В.Х. счупили прозорец на къща на бул. ”Сливница“ в гр. София и от нея откраднали 5 картини на Владимир Димитров-Майстора, 7 картини на Димитър Киров,1 картина на Вили Николов и вещи с антикварна стойност – всичко на обща стойност 190 256,50 лева. След това А.А. и В.Х. се свързали с обвиняемите П.К. и А.Й. , които с цел да набавят за себе си имотна облага, спомогнали да бъдат отчуждени движимите вещи, за които предполагали, че са придобити чрез престъпление, като укривателството е в големи размери. Обвиняемият А.Й. взел 10 от картините, които били на обща стойност 144 756,50 лева и ги предал на обвиняемият Б.Н., който от своя страна ги продал на антиквар за 8 500 лева.

По случая е образувано досъдебно производство. А.А. и В.Х. са обвинени за кражба в условията на опасен рецидив - престъпление по чл.196, ал.1, т.2, чл.195, ал.2, вр. ал.1, т.3, пр.1 и т.4, пр.1, вр.чл.194, ал.1, вр. чл.20, ал.2, вр. ал.1, вр.чл.29, ал.1, б.“а“и б.“б“ от НК. П.К., А.Й. и Б.Н. са привлечени към наказателна отговорност за вещно укривателство. В хода на разследването са събрани доказателства за виновността на обвиняемите и е внесен обвинителен акт в Софийски районен съд.

Софийски районен съд призна обвиняемите за виновни по повдигнатите им обвинения и наложи на А.А. и В.Х. наказание „лишаване от свобода“ за срок от 10 години, което те следва да изтърпят ефективно при първоначален „строг“ режим, на П.К. наказание „лишаване от свобода“ за срок от 5 години, което той следва да изтърпи ефективно при първоначален „общ“ режим и „глоба“ в размер на 6000 лева, на А.Й. наложи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 3 години и 6 месеца при първоначален „общ“ режим и „глоба“ в размер на 6000 лева, а на Б.Н. – „лишаване от свобода“ за срок от 3 години, което се отлага за срок от 5 години и „глоба“ в размер на 5000 лева.

Присъдата подлежи на обжалване пред Софийски градски съд.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Славчо Велков: Който си купува евтина сигурност, си купува ядове
Дата: 06/05, 21:34

Служители на пристанище в Гърция са обвинени в небрежност след корабокрушение
Дата: 06/05, 21:21

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 06/05, 21:20

Дара промени песента за "Евровизия"
Дата: 06/05, 21:11

Ангел Найденов: "Прогресивна България" ще ускори модернизацията на армията
Дата: 06/05, 21:02

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия