Откриха гробница на неизвестен древноегипетски фараон


Дата: 28/03, 21:50

илюстрация pexels

Археолози откриха голяма варовикова погребална камера на неизвестен древноегипетски фараон близо до град Абидос, Египет, датираща отпреди около 3600 години, предаде "Ройтерс". Откриването на гробницата на седем метра под земята в древния некропол беше съобщено от музея на Пенсилванския университет и египетски археолози. Това е второто обявено за тази година откритие на гробница на древен египетски фараон.

Погребалната камера е разположен на около 10 км от река Нил. Когато археолозите я намират, тя се оказва празна - очевидно отдавна разграбена от иманяри. Името на фараона, погребан някога в нея, първоначално е било записано с йероглифни текстове върху входа на камерата, заедно с нарисувани сцени, изобразяващи сестрите богини Изида и Нефтида.

„Името на владетеля фигурира в надписите, но не е оцеляло след посегателствата на древните разбойници на гробници. Сред възможните фараони са двама, които познаваме от паметниците в Абидос. Те са управлявали през тази епоха, но гробниците им така и не са открити“, каза професорът по египетска археология от Пенсилванския университет Джоузеф Вегнер, един от ръководителите на разкопките.

Освен украсения вход, погребалната камера се е състояла от редица други помещения, които са имали петметрови сводове, изработени от глинени тухли.

Гробницата датира от Втори преходен период, който продължава от 1640 г. пр.н.е. до 1540 г. пр.н.е. и свързва епохите на Средното и Новото царство, когато египетските фараони са едни от най-могъщите личности в регион. Тя е построена в по-голям погребален комплекс на по-ранен и могъщ фараон на име Неферхотеп I. Архитектурата ѝ показва връзки с гробници от Средното царство и по-късния Втори преходен период, уточни Вегнер.

Вторият преходен период започва почти едно хилядолетие след построяването на пирамидите в Гиза край Кайро, в които се намират гробниците на някои фараони от Старото царство. Много фараони от Новото царство са погребани в Долината на царете близо до Луксор, включително Тутанкамон, чиято гробница датира от XIV в. пр.н.е., а цялото ѝ съдържание е открито през 1922 г., предаде Нова тв.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт
Дата: 01/04, 10:06

Конфискуваха седем варана на летището във Виена
Дата: 01/04, 09:56

Работник почина при трудова злополука в цех
Дата: 01/04, 09:52

Как се прави здрав корем
Дата: 01/04, 09:50

Путин нареди мобилизацията на още 160 000 души
Дата: 01/04, 09:482 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия