Милен Керемедчиев: България не е заявявала, че ще блокира 21-вия пакет санкции на ЕС


09/07/2026, 08:48

кадър: Нова телевизия

България не променя позицията си по отношение на Украйна и продължава да подкрепя Киев както финансово, така и чрез военно-техническо сътрудничество. Това заяви в предаването „Здравей, България“ бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

По думите му изказванията на президента Румен Радев по време на срещата на НАТО в Анкара са били интерпретирани погрешно. „При по-повърхностен прочит може да остане впечатлението, че президентът говори едно в България и друго в чужбина, но при по-задълбочен анализ такава тенденция не се вижда“, коментира Керемедчиев.

Той подчерта, че България продължава да изпълнява ангажиментите си към Украйна, като не е отменен десетгодишният договор за сътрудничество между двете държави, а страната ни продължава да продава оръжие на Киев и да развива съвместни проекти в енергетиката.

Според дипломата няма основания България да бъде сравнявана с Унгария по отношение на санкционната политика спрямо Русия. „България не е заявявала, че ще блокира 21-вия пакет санкции на Европейския съюз. В момента текат консултации между държавите членки, а не процедура по налагане на вето“, каза той.

Керемедчиев коментира и промяната в отношенията между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите му новият тон на Вашингтон е резултат от осъзнаването, че Русия не проявява готовност за реални мирни преговори.

„Явно след последния разговор с Владимир Путин Тръмп се е убедил, че Русия в момента не желае да води преговори“, заяви бившият заместник-външен министър.

Той отбеляза, че Украйна значително е увеличила отбранителния си потенциал и вече разполага със сериозен собствен военнопромишлен капацитет. „Над 800 предприятия в Украйна произвеждат дронове и виждаме как те поразяват цели на хиляди километри навътре в Русия“, посочи Керемедчиев.

По повод решението на НАТО да отпусне 70 млрд. евро военна помощ за Украйна през 2026 г., дипломатът заяви, че европейските държави поемат все по-голяма роля в подкрепата за Киев.

Коментирайки темата „Магнитски“, Керемедчиев изрази очакване по-активното сътрудничество между българските и американските власти да доведе до по-ефективно прилагане на санкциите. „Многократно съм определял закона „Магнитски“ като финансов COVID - ако преведеш средства на санкционирано лице, рискуваш сам да попаднеш под ограниченията“, обясни той.

Според него при стриктно прилагане санкциите могат да имат изключително тежък ефект върху засегнатите лица и свързаните с тях финансови мрежи.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



"Диагноза България": Един началник на клиника в болница във Варна получава 77 000 евро за февруари т.г., а друг в същата болница - 1000 евро
Дата: 09/07, 14:04

Времето във Варна в петък
Дата: 09/07, 14:03

Захарова за срещата на НАТО в Анкара: Безотговорни действия, могат да доведат катастрофа за целия свят
Дата: 09/07, 13:59

Ивайло Мирчев: Изгонването на "Райнметал" прилича на саботаж
Дата: 09/07, 13:55

Христо Мутафчиев: Инвестицията в култура не е социално подпомагане, нужен е спешен ремонт на Бюджет 2026
Дата: 09/07, 13:541 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия