Демократите в САЩ искат отстраняване на министъра на отбраната Пийт Хегсет


15/04/2026, 22:29

Снимка уикипедия, U.S. Department of Defense 

Шефът на Пентагона може да се прости с поста.

Очаква се демократите от долната камара на Конгреса на САЩ да внесат искане за отстраняване на министъра на отбраната Пийт Хегсет. Подготвили са доклад с пет конкретни обвинения срещу него, съобщи Independent.

В резолюцията за импийчмънт, с която изданието разполага,  демократите се фокусират върху ролята на Хегсет във във войната в Иран и скандала „Сигналгейт“ (Signalgate), който се разви в първите няколко месеца от управлението на администрацията на Тръмп.

Представителят от Аризона Ясамин Ансари, първият ирано-американски демократ, избран в Конгреса, внася резолюцията, съвместно подкрепена от осем други представители

Пентагонът отхвърли обвиненията на демократите и заяви, че те просто „се опитват да попаднат в заглавията, тъй като Министерството на войната решително и с огромно категорично постигна целите на президента в Иран“.

Първото обвинение в доклада е за „неразрешена война срещу Иран и безразсъдно излагане на опасност на военнослужещи на Съединените щати“. То гласи, че Хегсет не е поискал одобрение от Конгреса за започване на американски удари срещу Иран.

Второто обвинени е за нарушаване на закона, като е атакувал цивилни, и посочи нападението срещу начално училище за момичета в Южен Иран в началото на конфликта. Ударът, за който предварително разследване установи, че вероятно стоят САЩ, уби над 175 души, включително деца.

Като трета точка демократите повдигат въпроса за сагата „Сигналгейт“ и твърдят, че Хегсет е „демонстрирал груба небрежност при боравенето с чувствителна и класифицирана военна информация“.

Последните два члена от резолюцията обвиняват министъра на отбраната, че не е „предоставил навременна и пълна информация относно военните операции“ на Конгреса и е „нанесъл лоша репутация на Съединените щати и техните въоръжени сили“.

Говорителят на Пентагона Кингсли Уилсън заяви пред Axios, че резолюцията е „опит да се отвлече вниманието на американския народ от големите успехи, които постигнахме тук – във Военното министерство“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп продължава да подкрепя безрезервно шефа на Пентагона. „Пийт Хегсет се справя чудесно. Казвам ви, хора, които не бяха за него, сенатори, мои приятели, сега ми се обаждат и казват: „Какъв избор!“, обяви президентът миналия месец, пише btvnovinite.bg.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Светлият четвъртък е единствен, който по традиция се смята за щастлив
Дата: 16/04, 00:30

Байерн елиминира Реал Мадрид в Шампионската лига
Дата: 16/04, 00:22

Информативни срещи с турски специалист по очни заболявания в София
Дата: 16/04, 00:20

Пристигнаха новите влакове на "Шкода", които ще развиват до 160 км/ч.
Дата: 16/04, 00:001 Коментар

Проф. Юлиана Матеева - Гласът на разума в 51-то НС и лицето на Величие!
Дата: 16/04, 00:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия