Пиксабей
Иранските власти обявиха в неделя нова кампания, насочена към облеклото на жените на публично място, съобщава АП. Т.нар. морална полиция са връща на улицата 10 месеца след смъртта на кюрдката Махса Амини след арест - случай, който предизвика национални и международни протести, предаде Нюз.бг и БТА.
Властите временно отстъпиха от строгите мерки, докато се бореха да овладеят масовите протести, призоваващи и за свалянето на режима на аятоласите, управляващи Иран повече от четири десетилетия.
Над 500 протестиращи бяха убити, а близо 20 000 задържани. Но много жени продължиха да пренебрегват наложените норми на облекло, особено в столицата Техеран и други градове.
Появиха се и спекулации, че моралната полиция ще бъде разпусната, въпреки че Техеран предупреди, че изискванията към жените ще останат в сила.
През цялата криза властите настояваха, че правилата не са се променили. Клерикалните управници на Иран гледат на хиджаба като на ключов стълб на ислямската революция, която ги доведе на власт, и смятат по-небрежното облекло за признак на западния упадък.
В неделя генерал Саид Монтазеролмахди, говорител на полицията, каза, че моралната полиция ще възобнови уведомяването и след това задържането на жени, които не носят хиджаб на обществени места. В Техеран мъжете и жените от тази полиция вече патрулират по улиците в характерните микробуси.
Късно в събота полицията арестува Мохамед Садеги, млад и сравнително неизвестен актьор, след коментари за видео в социалните медии, показващо как жена е задържана от полицията за морал.
"Повярвайте ми, ако видя такава сцена, може да извърша убийство", казва той и за тези думи вероятно е бил задържан.
Мисията на ООН за установяване на факти в Иран призова миналата седмица иранските власти да прекратят екзекуциите на хора, осъдени на смърт заради участието си в антиправителствените протести, които разтърсиха страната миналата година. Това изявление беше направено от председателя на мисията, Сара Хусейн, пред Съвета по правата на човека в Женева.
няколко души бяха обесени за участие в протестите, а лидерите на Иран обвиниха западните си врагове за подстрекаването им. Мисията също призова за "освобождаване на всички задържани за упражняване на законното им право на мирни събрания и за докладване на протестите".
През май тази година Иран екзекутира трима мъже, които, според иранските власти, са били включени в смъртта на трима членове на силите за сигурност по време на протестите. Международната общност продължава да следи внимателно развитието на събитията в Иран, като настоява за спазване на правата на човека и прекратяване на насилието.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Товарен кораб е бил ударен от снаряд в Ормузкия проток
Дата: 06/05, 07:08
Цените на петрола тръгнаха надолу след сигнал от Тръмп
Дата: 06/05, 07:00
Калашников: Гответе се за Русия без Путин
Дата: 06/05, 06:51
Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 06/05, 06:50
Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 06/05, 06:40