снимка: Булфото
Православните християни отбелязват днес Светли понеделник – втория ден на Великден.
От този ден започва Светлата седмица, в която славим Възкресението на Исус, което донася просветление на всички миряни.
След Великден от днес започва Светлата седмица.
През нея не се извършват венчавки, тъй като това са празнични дни, посветени на Христовото възкресение и никакви други тържества не са редни.
Великден продължава три дни - неделя, понеделник и вторник.
През Светлата седмица се благославят светиите: в понеделник апостолите, във вторник и сряда - Богородица, архидякон Стефан и св. Андрей.
На Светли четвъртък се благославят св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък - св. ап. Петър, а в Светла събота - св. Йоан Кръстител.
Неделя се нарича Томина - чества се апостол Тома, който не повярвал във възкресението на Христос, докато не го видял сам и не пипнал раните му от гвоздеите на кръста. Когато му се явил, Исус му казал: "Блажени са тези, които, без да видят, са повярвали".
Християните се поздравяват с "Христос воскресе" до Петдесетница (тази година на 23 май), когато се е родила Христовата църква.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Пеевски: За ДПС изборите никога не са били самоцел
Дата: 19/04, 22:53
Радев: България ще продължи да следва европейския си път
Дата: 19/04, 22:43
Павел Попов: Партньорство с "Прогресивна България" за ВСС и други теми е възможно
Дата: 19/04, 22:422 Коментара
За пръв път от 1997 г.: Радев печели пълно мнозинство със 129 депутати
Дата: 19/04, 22:31
САЩ остават най-големият пазар за пътувания и туризъм в света през 2025 г.
Дата: 19/04, 22:26