Новият шеф на КЕВР: Очакванията са през следващия месец да имаме още по-ниска цена на газа


Дата: 08/04, 10:10

кадър: БНТ

Избирането ми не е странен политически избор, тъй като аз в качеството си на експерт в Комисията отдавна работя с хората от енергийната комисия, аз съм познато име в комисията по енергетика в Народното събрание, заяви в "Денят започва" Пламен Младеновски, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране.

По думите му независимостта на регулатора е основен приоритет.

"Не сме се поддавали нито на политически, нито на корпоративен натиск. Общественото доверие ще го подобрим с повече прозрачност - повече обяснение какво налага дадено решение. КЕВР трябва да се превърне в арбитър, гарантиращ справедливост и обществен интерес", допълни Пламен Младеновски.

Той поясни, че намалението на цената на природния газ с 14,3 процента се дължи на по-евтините доставени количества азерски газ и намаленото потребление.

"Очакванията са през следващия месец да имаме още по-голямо намаление с поне 10 процента на цената на газа пред срива на цената на световните пазари заради митата, които Тръмп наложи. За трайно намаляване обаче не можем да говорим", уточни Пламен Младеновски.

Коментира, че топлофикациите не знаят как да направят прогнозите за цените.

"Те залагат високи стойности, за да се презастраховат. След корекция от страна на КЕВР се вижда, че претенциите са безпочвени. При "Топлофикация София" проблемите са унаследени - финансовите затруднения се дължат на натрупани в предишни периоди огромни дългове за природен газ", заяви Пламен Младеновски.

Според него може да се каже, че цените на топлинната енергия са подценени, но не по политически причини, а защото се конкурират с електрическата енергия.

Относно либерализацията на пазара на електрическа енергия беше категоричен, че потребителите няма да пострадат.

"Ако се отложи либерализацията, ще продължим да купуваме електрическата енергия по регулирани цени. Ако се либерализира пазарът, сме готови със сценарий, при който чрез компенсации по никакъв начин рязко да не се променят сметките на потребителите. Основната либерализация е на едро и не означава почти нищо за обикновения потребител. Разликата между пазарната и базовата цена ще бъде компенсирана чрез Фонд "Сигурност на електроенергийната система", крайните клиенти няма да разберат, че пазарът е либерализиран", допълни Пламен Младеновски.

Проблемите във ВиК сектора коментира така: "В отдалечените райони в села и по-малките населени места, където концентрацията на потреблението е по-малка, ВиК услугата и доставянето на електрическа енергия е с по-влошено качество и възникват по-често проблеми. Средствата са недостатъчни предвид остарялата инфраструктура", като подчерта необходимостта от по-големи инвестиции и различни форми на финансиране от Европа.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Карбовски за Папата: Изкуствен чужд идол като Ленин
Дата: 26/04, 12:50

Във Варна се провежда 12-тото мащабно събитие за събиране на капачки и дарения
Дата: 26/04, 12:43

Чудо във Варна: Не доброволци, а нашите служби изчистиха плажа на Черноморец
Дата: 26/04, 12:38

Руски хеликоптер е нарушил въздушното пространство на Полша
Дата: 26/04, 12:35

Оазис на улица във Варна
Дата: 26/04, 12:35

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия