Депутатите в Унгария си намалиха заплатите с 40 процента


08/06/2026, 23:34

Кадър Youtube

Революционно решение взеха депутатите в унгарския парламент. Те постигнаха съгласие да намалят заплатите си с 40%, за да облекчат натиска върху публичните финанси и да демонстрират почтеността, за която настоява новият министър-председател Петер Мадяр (на снимката), на фона на напрегнатата бюджетна ситуация, предаде Франс прес, цитирана от БНТ.

Консервативният лидер аргументира мярката заявявайки в интервю за Eр Те Ел, дадено малко след като победи на парламентарните избори през април, че „това е въпрос на смирение“. Решението бе прието единодушно от присъстващите 189 депутати.

От следващия месец основната брутна заплата на унгарските народни представители ще бъде 3690 евро. Според консервативното мнозинство реализираните икономии ще покрият разходите за функционирането на парламента за една година.

Премахва се и възстановяването на разходите за мобилни телефони, като същевременно се намаляват парламентарните надбавки за наем на офиси, жилища и персонал.

Петер Мадяр обвърза тази реформа с необходимите мерки за ограничаване на разходите в условията на фискална дисциплина и борба с корупцията в Унгария.

Според ръководителя на унгарския независим антикорупционен контролен орган Ференц Биро, през шестнадесетте години управление на националиста Виктор Орбан корупцията е струвала на Унгария най-малко 186 милиарда евро.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



автокъща събра 200 000 евро от клиенти, без да им докара колите, за които са платили
Дата: 19/06, 10:35

Николай Вълканов: „Кошница с грижа“ не решава ценовите различия
Дата: 19/06, 10:26

Костадинов: Турция и Гърция поставят България на колене
Дата: 19/06, 10:221 Коментар

Божанов: България се превръща в новата Унгария на Орбан, допуска стратегическа грешка
Дата: 19/06, 10:201 Коментар

Благотворителният "Мач на Надеждата" в Бургас събра 348 447 евро
Дата: 19/06, 10:14

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия