Изпускат вода от язовир "Ястребино" заради риск от наводнения


09/04/2026, 08:37

Булфото, илюстративна

Извършва се контролирано изпускане на водите на язовир „Ястребино“, намиращ се на територията на област Търговище.

Това съобщи областният управител на Русе Орлин Пенков, който е уведомил кметовете на Бяла и Ценово и е поискал предприемане на мерки за следене на нивото и състоянието на река Янтра, предава БГНЕС. Целта е предотвратяване на възможни наводнения и неблагоприятни последици за населението и инфраструктурата. Постоянно следим нивото на всички водоеми и на този етап няма опасност от преливане на реките и язовирите в Русенско, посочи Пенков. Той обясни, че язовирът е изграден на река, която се влива в река Янтра. 

До изпускането на язовира  се е стигнало с цел поддържане на водния обем в съоръжението около контролния. Причината за изпускането на водите на язовира са падналите интензивни валежи във водосбора на съоръжението през последните дни, довели до многократно увеличение на притока и рязко нивото в язовира. Това на свой ред е надвишило контролния му обем от 45 млн. куб. м. През основния изпускател на съоръжението се изпускат водни маси в размер до 2 куб. метър в секунда. Действията се предприемат съобразно конкретната хидрометеорологична обстановка и постъпващия приток. Важно е да се знае, че пикът на високата вълна е преминал и налице са предпоставки за спадане на притока към язовира, както и започване на поливен сезон 2026 г.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Евродепутат призова за бдителност към изборите в България
Дата: 09/04, 14:29

Нетаняху: Израел ще нанася удари срещу "Хизбула" "навсякъде, където е необходимо
Дата: 09/04, 14:25

БЧК отрича да участва в политическа агитация
Дата: 09/04, 14:23

Закрит басейн и повече спорт за децата: нова визия за Варна
Дата: 09/04, 14:10

Христанов: Фермери, които осуетяват проверки - без субсидии
Дата: 09/04, 14:051 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия