Стопкадър бТВ
Народните представители могат да вземат важно решение.
Първо заседание на правната комисия предстои днес в Народното събрание. Депутатите ще обсъждат измененията, които управляващите предлагат в Закона за съдебната власт.
В момента изпълняващите функциите се избират съответно от съдийската и от прокурорската колегии, а сега се предлага те да се избират от пленума на ВСС, тоест от всички кадровици.
Сред измененията е наложена забрана бивши председатели на върховните съдилища и главен прокурор, техни заместници и изпълнявали тези функции над шест месеца да бъдат избирани за членове на Висшия съдебен съвет.
Според депутатите от мнозинството изборът на нов Висш съдебен съвет ще става само на хартия, а изборни секции ще има във всеки окръжен съд.
В комисията ще се обсъди и предложения мораториум върху част от правомощия на Висшия съдебен съвет, както и увеличаването на правомощията на министъра на правосъдието, за да може да оспорва актовете на кадровиците.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Времето във Варна в сряда: Температурите падат и ще вали
Дата: 12/05, 14:19
СЗО: През идните дни може да се появят нови случаи на хантавирус
Дата: 12/05, 14:06
Алея Първа: Няма нова организация по крайбрежната алея на Варна
Дата: 12/05, 14:01
Абровски: За да има българска продукция, трябва адекватна цена
Дата: 12/05, 14:00