Пиксабей
Важно е да познаваме символите на празника
Изтъкнатият етнолог Лилия Старева разкри дълбоката символика на Бъдни вечер, подчертавайки, че този празник не е просто събиране около трапезата, а духовно преживяване на чудото на Рождеството.
"Зад всяко нещо стои сериозен символ. Ако не знаем символа, нещото олеква. Бъдникът е основен символ в празника. Символ е на слънцето; на младия Бог, който ще се роди; на земния аналог на слънцето - огъня. Свързан е с плодородие, слънчева топлина, ново раждане", споделя Старева в специално интервю за медия Bulgaria ON AIR.
Магията на дървото
Експертът обяснява особената роля на дървото в българската традиция. "Вяра, че не сме сами на тази земя. Вярата е много оптимистична", казва етнологът, разкривайки трите нива на светоусещането - горния свят (короната), земния свят (стволът) и подземния свят (корените).
Ритуалност на подготовката
Старева подчертава важността на подготовката за празника. Стопанинът на дома, който отсича бъдника, трябва да бъде облечен празнично, както и всички останали членове на семейството. Дори месенето на обредния хляб изисква специално отношение - "Ако е просто месене, без влагане на чувство в храната... Чувството е благослов и защита".
Символика на трапезата
Относно празничната трапеза етнологът обяснява: "В Бъдната вечер показваме какво искаме - да нарасне храната, късметът... Питата е символ на целия ритуал, кръгла е като слънцето - затвореност и уют на земята". Тя подчертава, че храните трябва да са постни и да символизират изобилие и просперитет.
"Много хора не постят и на Бъдни вечер масата им се струва по-неуютна. Това е духовно усещане. Ако не го правиш в други дни, трудно е да кажеш "трябва". Това е раждане, всяко раждане е чудо. Ражда се нашият Спасител. Ако не се посрещне като чудо, някак не е истинско посрещане. Трябването идва отвътре", обясни експертът.
Пиксабей
Тя добави, че символиката трябва да благославя и да гони злото. На трапезата слагаме храни, които набъбват.
"В Бъдната вечер показваме какво искаме - да нарасне храната, късметът... Питата е символ на целия ритуал, кръгла е като слънцето - затвореност и уют на земята. Направена е от хиляди малки зрънца - това е нашата заедност. Свикнали сме да бъде заедно на Коледа. Събира ни трапезата, около която сме седнали тихо. Не слагаме блажни храни, трябва да е постно. Това е трапеза, над която семейството не се е събрало да яде и пие, а посреща едно раждане", подчерта етнологът.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Мощно земетресение в Тибет взе най-малко 32 жертви
Дата: 07/01, 07:08
Празнуваме Ивановден
Дата: 07/01, 07:01
Учителят в гастроентерологията у нас говори
Дата: 07/01, 06:00
2024: Година на чудеса и постижения в Acibadem Турция
Дата: 07/01, 06:00
Предупреждения за наводнения в Англия
Дата: 07/01, 06:00