Снимка МО
Военният министър привлече вниманието върху себе си с това, което каза.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев се срещна с украински военнослужещи, които преминават езиково обучение във Военната академия „Георги Стойков Раковски“. Това съобщиха от Министерството на отбраната. Той заяви, че "България подкрепя Формулата за мир на президента Зеленски".
На срещата присъстваха посланикът на Украйна в България Н. Пр. Олеся Илашчук, замeстник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев и представители на политическия кабинет.
Началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев представи украинската група, състояща се от представители на водещи образователни украински институции, които се обучават у нас в рамките на програмата на НАТО DEEP (Defence Education Enhancement Programme).
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ги приветства с добре дошли и изрази надежда, че обучението ще им послужи в бъдещата дейност. Той ги увери в подкрепата за легитимните усилия на Украйна да възстанови териториалната си цялост в рамките на международно признатите граници от 1991 г., като подчерта, че това не е само въпрос на морално задължение и солидарност с украинския народ, но и наш стратегически интерес, за да гарантираме стабилността в региона.
Министър Тагарев посочи още, че страната ни подкрепя дипломатическите инициативи като Формулата за мир на президента Володимир Зеленски и запозна украинската група детайлно с всестранните усилия за оказване на подкрепа, както чрез пакетите военна и военно-техническа помощ, така и чрез различни инициативи, към които страната ни се присъединява и добави, че българската отбранителна индустрия има значителен принос за доставките на боеприпаси към Украйна, пише факти.бг.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изрази подкрепата си за Украйна и посочи, че никога не е късно да се научи чужд език. Във военната област това е от критична важност по отношение на развитие на способности и оперативна съвместимост.
Н. Пр. Олеся Илашчук благодари за пълната подкрепата на България в този ключов и тежък момент за битката, която Украйна води да защити не само собствената си независимост, но да защити и Европа, и останалия свят от Русия.
В рамките на посещението си украинските военнослужещи имаха възможност да разгледат Министерството на отбраната и бяха запознати с експонатите и най-значимите факти от историята на сградата.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на тридневното примирие
Дата: 10/05, 09:59
Нетаняху поздрави Румен Радев за победата и встъпването в длъжност на новото българско правителство
Дата: 10/05, 09:451 Коментар
Лекар за края на обажданията до джипито: Поставени сме пред дилемата да бъдем хора или изпълнители на абсурдни наредби
Дата: 10/05, 09:381 Коментар
Проф. Чорбанов: Хантавирусът не е заплаха за масова епидемия, у нас трябва да се тревожим за морбили
Дата: 10/05, 09:251 Коментар
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 09:20