Ако наскоро сте започнали да забелязвате разсеяност, промени в настроението, повишена раздразнителност, мускулна слабост и умора, време е да обърнете внимание на дефицита на витамини от група Б. В тази статия ще разберете за какво се пие този мощен комплекс и какви са ползите от него.
Витамин B комплекс представлява група от осем водоразтворими витамина, които играят ключова роля в много от функциите на нашия организъм. Те работят в синергия, за да поддържат нашето здраве на оптимално ниво, споделят от аптека Prime Варна.
Витамин Б комплекс е известен със своите ползи за косата, кожата и ноктите. Той помага за:
поддържане на силна и здрава коса;
предотвратяване на кожни проблеми;
укрепване на ноктите.
Този комплекс също така поддържа здравето на мускулите, като помага за подобряването на мускулната функция и намаляване на мускулната умора.
От съществено значение е и за регулирането на нервната система и това да ни държи в балансирано настроение. Той помага в борбата с:
стрес и тревожност;
подкрепа за умствена яснота и интелектуална дейност;
депресивни състояния.
Всеки витамин В има свой номер, име и предназначение:
В1 (тиамин).
Без него е невъзможно да бъдеш бодър и енергичен. Ако денят е в разгара си и се чувствате претоварени, това може да е симптом за дефицит на витамин B1. Тиаминът е незаменим за различни ензимни процеси. Също така насърчава производството на невротрансмитера ацетилхолин, който влияе върху тонуса на сърдечните мускули и мозъчната функция.
B2 (рибофлавин)
Без рибофлавин е невъзможно образуването на антитела и червени кръвни клетки. Участва в метаболитните процеси, усвояването на желязото и синтеза на хемоглобина. Освен това рибофлавинът отговаря за функциите на зрението, състоянието на лигавиците и контролира функционирането на надбъбречните жлези.
B3 (ниацин)
Най-известното наименование на витамин B3 е ниацин. Ниацинът помага за понижаване на кръвното налягане и е от съществено значение за производството на инсулин, кортизол и полови хормони.
B5 (пантотенова киселина)
Пантотеновата киселина е линейка за лечение на кожни увреждания. Подпомага възстановяването на структурните елементи на клетките и тъканите. B5 също намалява тревожността и повишава устойчивостта на стрес.
В6 (пиридоксин)
Здравето и красотата на нашия външен вид е заслуга на пиридоксина. Чиста кожа, лъскава коса, здрави нокти са мечтата на всяка жена, така че определено не трябва да пренебрегвате витамин В6. Освен за външния вид, пиридоксинът отговаря за доброто настроение, имунитета, здравето на сърдечно-съдовата система и работата на мозъка. Необходим за производството на хемоглобин и полиненаситени киселини.
B7 (биотин)
Биотинът е вещество, отговорно за нашия метаболизъм. Той нормализира нивата на кръвната захар, участва в синтеза на мастни киселини и спомага за намаляване на мускулните болки.
B9 (фолацин)
Витамин B9 ни е известен като фолиева киселина. Най-често се предписва по време на бременност. Фолиевата киселина допринася за правилното формиране на скелета на нероденото бебе и е отговорна за развитието на неговия гръбначен мозък и мозък. Дефицитът на фолиева киселина при майката може да доведе до дефект на невралната тръба на плода. Да не забравяме, че е полезен и за възрастните: подпомага синтеза на левкоцити и червени кръвни клетки и предпазва организма от развитие на рак.
B12 (цианокобаламин)
Цианокобаламинът е отговорен за образуването на кръвни клетки, съсирването на кръвта, както и за намаляването на нивата на холестерола.
Витамин В се разтваря във вода, така че бързо се елиминира от тялото и не може да стане натрупване от него. Изследванията показват, че витамините от група Б са относително безопасни и е малко вероятно да причинят сериозни странични ефекти. При прекомерна употреба могат да се появят главоболие, умора, безпокойство, нервност, гадене и кожни обриви.
Те се съдържат в почти всички продукти, които човек приема ежедневно.
Черният дроб съдържа най-голям състав витамини от тази група – цели осем. Бременните жени обаче трябва да избягват да го консумират, тъй като съдържа ретинол, който може да причини вродени дефекти;
Червените риби - сьомга, пъстърва и др. Те съдържат повече от шест витамина от тази група;
Бобови растения – почти всичките му разновидности са богат източник на фолиева киселина, витамини B1, B2, B3, а освен тях са източник и на витамини А, С, калций, калий, фосфор и ценни протеини;
ядки – също около шест. Ленените, тиквените и слънчогледовите семки също са богати източници;
Морски дарове – около пет витамина от група Б;
Птиче месо – пилешкото месо е богат източник на B3, B5 и B6, както и на лесно смилаеми протеини и минерали;
Млечни продукти, натурални кисели млека;
Соево мляко – ценен източник на протеин, който също така съдържа повечето витамини от група Б;
Зеленчуци плодове;
Зеленина – спанакът е богат на витамин Б, особено B2, B6 и B7. Той съдържа още и големи количества протеини, магнезий, калий, калций и желязо – въпреки ниското си съдържание на калории, осигурява големи дози хранителни вещества.
Приемът на всички витамини, не само от група Б, трябва да бъде балансиран. Техният дефицит, както и излишъкът, могат да донесат неприятни последици под формата на заболявания и лошо здраве. Ето защо, преди активно да ги приемате под формата на лекарства и добавки, трябва да се консултирате с лекар или диетолог. Балансираната диета е ключът към здравето.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Евродепутат: България може да се превърне в ключов транзитен хъб
Дата: 07/01, 19:00
2024: Година на чудеса и постижения в Acibadem Турция
Дата: 07/01, 19:00
На 8 януари имен ден празнуват 3 звучни имена
Дата: 07/01, 19:00
Учителка позна колко ще спечели в „Сделка или не“, но взе по-малко
Дата: 07/01, 18:58
САЩ санкционираха близък на Виктор Орбан по закона „Магнитски“
Дата: 07/01, 18:52