Снимка Pixabay
Шефът на ВКС да отпадне от списъка с длъжности измежду, които да се избира служебен премиер. Това предложение направи Надежда Йорданова от ПП-ДБ по време на второто четене на промените в конституцията.
В петък Общото събрание на ВКС изпрати писмо, с което призова законодателя да не включва върховния съдия поради несъвместимост, защото това било намеса на съдебната власт в изпълнителната, предаде в.24 часа.
Със 166 гласа предложението на Надежда Йорданова беше прието.
Другите измежду които ще се избира служебен премиер, са управителят на БНБ или негов заместник, шефът на НС, омбудсманът или негов заместник, шефът на Сметната палата или негов заместник.
Другото предложение е правомощията на служебното правителство да бъдат ограничени със закон. Подобна идея преди време лансира и БСП. Поради това Христо Иванов, който е един от основните вносители, коментира, че ще му бъде интересно как ще гласува левицата.
Със 165 гласа "за" и този текст беше приет. В залата отсъстват депутатите от "Възраждане" и ИНТ. БСП гласува против всички предложения.
Преди това народните представители приеха в конституцията да бъда включен и начинът на избиране на регулаторните органи.
По повод текстът, че регулаторните органи се избират "при откритост, прозрачност и публичност", Корнелия Нинова попита какво ново се предлага за регулаторните органи освен политическото овладяване. Според Кристиан Вигенин тези текстове нямали място в основния закон.
Народните представители от (не) коалицията гласуваха и текста, който казва, че за министри може да бъдат избирани българи с двойно гражданство. Различното тук от текста за депутатите е, че при министрите няма изискване да са живели последните 18 месеца в страната.
Атанас Зафиров от БСП коментира, че така се е "отворила една голяма дупка в националната сигурност". Кристиан Вигенин определи това, което е направено като "предателство към интересите на страната".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Банков обир в Германия, взети са заложници
Дата: 08/05, 14:49
Радев влиза в битка с веригите
Дата: 08/05, 14:441 Коментар
Велислава Петрова пое поста министър на външните работи на Република България
Дата: 08/05, 14:431 Коментар
Съдът отхвърли жалбата срещу изграждане на конгресен център на "Алея първа"
Дата: 08/05, 14:37
Гълъб Донев: До месец ще внесем проект за редовен бюджет за 2026 г.
Дата: 08/05, 14:34