Пиксабей
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп каза, че страните членки на НАТО трябва да отделят по 5 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана в сравнение със сегашните 2 процента, предадоха световните агенции. Той направи това изказване на пресконференция в имението му Мар а Лаго в щата Флорида, предаде "Сега"
"Всички те могат да си го позволят, но трябва да са 5 процента, а не 2 процента от БВП. Аз съм този, който ги накара да плащат по 2 процента", добави той.
Тръмп отдавна критикува НАТО, като твърди, че много европейски страни са гратисчии, които не си плащат, а разчитат на американските данъкоплатци.
На предизборен митинг миналата година той каза, че ще "насърчи" Русия "да прави каквото си иска" със страните членки на НАТО, които не отделят достатъчно за отбрана.
18 от общо 31 страни от НАТО постигнаха целта да отделят 2% от брутния си вътрешен продукт за разходи за отбрана през 2024 г., съобщи през миналата година вече бившия генерален секретар на алианса Йенс Столтенберг. Европейските страни от НАТО инвестираха общо 380 млрд. долара за отбрана през миналата година.
България отделя около 2 на сто от БВП за армията, като според плановете се предвижда да достигне 2,4 на сто през 2026 г. За миналата година отделеното беше 2,18 на сто. Един единствен път бюджета за отбрана мина 2,5 на сто при покупката на първите 8 F-16, за които бяха платени наведнъж близо 2,5 млрд.лв.
Ако трябва да се изпълни изискването на Тръмп, то страната ни трябва да отделя над 10 млрд.лв, което ще означава тройно повече от сега предвижданите.
Самите САЩ отделят 3,49 на сто от БВП за отбрана. Те са на второ място след Полша, която отделя близо 4 на сто, а според последни проучвания приближава 5 на сто след няколко големи сделки за придобиване на оръжие.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
КЗП започва проверки по бензиностанциите
Дата: 04/03, 13:44
Турция: Не е истина, че американска военна база в страната е била ударена
Дата: 04/03, 13:39
Подводница атакува ирански кораб, над 100 души са в неизвестност
Дата: 04/03, 13:30
Отпускат над 3 млн. евро за модернизация на Военноморските сили
Дата: 04/03, 13:261 Коментар
Художествената гимнастика събира елита във Варна
Дата: 04/03, 13:20