Снимка: Община Бяла
Вътрешна градска линия ще обслужва жителите и гостите на град Бяла. Автобус ще улеснява достъпа на хората до различни части на града.
Това каза за Радио Варна кметът на Бяла Пеньо Ненов, като подчерта, че инициативата е част от по-мащабен проект за развитие на транспортната свързаност в региона.
За първи път в историята на нашата община ще има градска линия и спирки до плажове, хотелите и ключовите точки в града, каза Ненов.
По думите му реализирането на идеята е отнело повече от четири години, започвайки с преговорите за закупуването на старата частна автогара. Идеята е тя да бъде трансформирана в модерна транспортна база.
Новата линия е замислена като решение както за местните жители, така и за туристите, особено през активния летен сезон. Като курортен град Бяла разчита на добра мобилност между различните плажни зони, местата за настаняване и централните части на населеното място.
Освен вътрешната линия общината планира и междуселищна транспортна схема, която ще свързва всички населени места в общината. Предвижда се маршрутите да се изпълняват три пъти дневно, всеки ден.
В плановете влиза и редовна връзка между Бяла и Варна, а при благоприятно развитие на проекта се обмисля разширяване към Бургас и Несебър – дестинации, които са сред предпочитаните както от туристите, така и от местните жители, допълни Ненов.
Кметът съобщи още, че превозвачът вече е избран. Процедурата е приключила, а според публикувания протокол услугата ще бъде изпълнявана от транспортна компания с опит в южна България, обслужваща райони като Златоград, Смолян и Чепеларе.
Предизвикателство пред новите линии остава тяхната икономическа рентабилност.
Ненов отбеляза, че Бяла попада сред общините с т.нар. „нерентабилни транспортни линии“, за които държавата предвижда субсидии и компенсации. Въпреки това нарастващите разходи за горива, възнаграждения и поддръжка продължават да оказват натиск върху транспортния сектор.
Надяваме се чрез правилно разпределение на маршрутите и достатъчен пътникопоток линиите постепенно да достигнат самостоятелна устойчивост, посочи кметът.
Успоредно с транспортните промени общината работи и върху организацията на паркирането около плажните зони. Тази година в Бяла ще бъдат обособени три нови паркинга около Централния плаж, плажа при водната пързалка и плаж Шами. Те ще бъдат в режим на платено паркиране, като ориентировъчната цена се очаква да бъде около 1 евро на час.
Според Ненов целта е да се избегне хаосът през летния сезон, когато броят на посетителите значително нараства.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Алгафари за Бюджет 2026: Трябва да търсят вариант, при който да съкращават разходи, а не да ги увеличават
Дата: 27/06, 01:001 Коментар
Лидл България ще предложи Пакт за хранителен суверенитет за възстановяване и развитие на българското земеделие
Дата: 27/06, 00:40
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Дата: 27/06, 00:40
От кралските градини до фермерските пазари на Lidl: Съкровищата на Ботаническата градина в Балчик
Дата: 27/06, 00:40
Мартин, създал "Черна писта", със стряскащи данни за катастрофите у нас
Дата: 27/06, 00:26