Редактор: Юлия Георгиева, кадри Нова тв
Едната хипотеза за шпионина в българските служби е интерес от руската страна по отношение на международни разследвания. Службите в Европа си пращат запитвания, искат информация, когато правят разследване примерно за фирми, които се опитват да заобиколят санкциите, наложени на Русия. За Русия такава информация е интересна къде кого разследват. А такъв служител в службите има достъп до подобнин съобщения, изпращани от Интерпол.
Това коментира пред Нова тв Филип Гунев, бивш зам.-министър на МВР.
_%20296x%20504.png)
Но това е едната хипотеза, защото все още не знаем в кой точно отдел е работил този шпионин. Вероятно днес следобед ще стане ясно. Ако пък е работил в отдел за киберсигурност, всичките тези руски кибератаки, които имаме последните години, Русия има интерес към информация, посочи той.
При нас е налице класическа форма на шпионаж. Мотивацията, която стои зад действията на лицето, е пари. Що се отнася до партньорските служби, тук се засягат не само интересите на европейските служби, но и на нашите американски партньори. В много отношения това е много сериозен пробив в националната ни сигурност, защото каквото касае нас, то касае и САЩ, и Западна Европа, особено сега в сложните геополитически условия. За мен обекта на шпионаж е технологията, която използва сектора за сигурност. Т.е. американската система за сигурност, защото тя масово се използва от американците и ни е дадена от тях. Това има огромно значение, защото ако Европа може да си затваря очите за руското влияние, то САЩ няма да го позволи, коментира Искрен Иванов, експерт по международна сигурност.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Заловиха бракониер да лови риба с мрежа в яз. „Тича“
Дата: 13/05, 01:30
На 13 май Католическата църква чества Дева Мария от Фатима
Дата: 13/05, 01:00
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 13/05, 00:40
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 13/05, 00:40
На 13 май отдаваме почит към паметта на Свети Георги Изповедник
Дата: 13/05, 00:30