Снимка уикипедия, Instituto Ayrton Senna
Любителите на Формула си спомнят днес за велик пилот.
На този ден преди точно 32 години светът загуби завинаги трикратния световен шампион във Формула 1 Айртон Сена.
Бразилецът загива след инцидент по време на надпреварата за Гран При на Сан Марино на пистата „Имола“ в Италия, когато той излита от трасето в завоя „Тамбурело“ и се забива в бетонната стена. Неговата кончина идва само 24 часа след тази на австриеца Роланд Ратценбергер, който умира по време на квалификациите за състезанието.
Сена участва в общо 161 състезания във Формула 1 между 1984 и смъртта му на 1 май 1994 с отборите на Толмън, Лотус, Макларън и Уилямс. В тях той печели 41 победи, 65 полпозиции и три световни титли, които той завоюва с Макларън през 1988, 1990 и 1991, пише Спортал.бг.
В отговор на „черния уикенд“ на „Имола“ ФИА прави множество промени по правилата във Формула 1, които целят да подобрят безопасността в световния шампионат. Тази борба не е спрял и до ден днешен, тъй като в спорта непрестанно се правят нововъведения, които целят да подобрят сигурността не само за пилотите, но и за всички останали хора на пистата.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Гръцки журналисти паднаха от самолетна стълба, има ранени
Дата: 01/05, 23:00
Овчаров: Големият срив на БСП е заради участието в правителството. Не заради "Прогресивна България"
Дата: 01/05, 22:53
САЩ извадиха България от списъка за наблюдение за интелектуална собственост
Дата: 01/05, 22:422 Коментара
Учени разкриха тайната на бързината на делфините
Дата: 01/05, 22:33
САЩ ще увеличат с 25% митата за автомобили и камиони от ЕС
Дата: 01/05, 22:211 Коментар