Кадър NOAA Okeanos Explorer Program
Известно е, че гренландската акула е неуловима и години наред ефективно крие най-удивителните си черти. Мудните същества се спотайват предимно в дълбоките, студени води на Северния Атлантически и Арктическия океан и са единствените акули, които издържат на ниските температури през цялата година. Някои индивиди от вида може да са плували там от колониални времена - и изследователите тепърва започват да разгадават как, пише CNN, цитира БТВ.
Поради бавния метаболизъм на морското животно учените отдавна подозираха, че гренландската акула има необичайно дълъг живот, но доскоро нямаше начин да се определи точната величина. Изследване, публикувано през 2016 г., установи, че акулите са най-дълго живеещите гръбначни животни, вероятно живеещи на около 400 години, като приблизителната възраст варира от 272 години до над 500 години. Сега едно различно проучване има за цел да разбере механизма зад това дълголетие.
Международен екип от учени стана първият, който картографира генома на гренландската акула, като секвенира около 92% от нейната ДНК и дава представа за вътрешните процеси на дълголетната риба.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Земетресение в Турция
Дата: 05/01, 22:09
Вместо турски сериал пускат култов български хит по Нова тв
Дата: 05/01, 22:00
Вътрешният министър обясни защо ще плащаме повече за лични документи
Дата: 05/01, 21:57
Нова онлайн измама опразва джобовете ни
Дата: 05/01, 21:42