Пекселс
Тайната на заплатите в България остава поне до края на годината. Работодателите имат забележки по законопроект, който трябва да приложи европейската директива срещу дискриминацията в заплащането между половете.
Общественото обсъждане продължава до 18 юни, а експерти предупреждават, че отлагането на изпълнението може да доведе до наказателна процедура от страна на Европейската комисия, предаде БНР.
Тайната на заплатите при полагане на равен труд или на труд с равна стойност трябваше да отпадне от 7 юни тази година за всички работещи, както в частния, така и в държавния сектор.
Европейската директива цели повече прозрачност при формирането на възнагражденията и премахване на неравенствата при заплащането между мъжете и жените.
Работодателите трябва да остойностят труда на персонала по обективни критерии, а наетите имат право да знаят размера на средната заплата за заеманата от тях позиция. Директивата трябва вече да се изпълнява в страните от Европейския съюз, но у нас все още се работи по критериите, а законопроектът на Министерството на труда и социалната политика е на ниво обществено обсъждане.
Според новите правила, всеки служител ще има право да иска информация какво е неговото възнаграждение спрямо равни на неговата позиция в една категория труд. Работодателят ще бъде длъжен да отговори в 14-дневен срок и да се аргументира, както и да не допуска необоснована разлика от повече от 5% при заплащането между мъжете и жените за един и същи труд. Средната разлика в България в момента е 12% в полза на мъжете.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Костадинов: За 1 месец Радев демонстрира пълна вярност към ЕС, НАТО, САЩ и продължи подпомагането на Украйна с пари и оръжие
Дата: 08/06, 09:53
Започна сезонният мониторинг на морските води за къпане във Варненско
Дата: 08/06, 09:52
Международните превозвачи готвят протест на 15 юни, ще има затруднения в движението в големите градове
Дата: 08/06, 09:38
Министърът на икономиката: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
Дата: 08/06, 09:28