Хидротерапията е част от изключително богатата и разнообразна област на СПА и уелнес процедурите, използвана за профилактика и релакс, като част от съвременния lifestyle. Балнеотерапията, от друга страна, се фокусира върху използването на силата и лечебните свойства на водата и нейния минерален състав за възстановяване на здравето. Нейното терапевтично въздействие включва различни видове процедури, извършвани във водна среда, посредством специализирана апаратура и хидротерапевтични устройства.
Ето някои обичайни хидротерапевтични и балнеотерапевтични процедури, които се предлагат в СПА, уелнес и балнео центровете:
Хидротерапия с минерални води, известна още като балнеотерапия, е форма на лечение и рехабилитация, с топли или студени минерални води за подобряване на здравето и облекчаване на различни здравословни проблеми. Това е най-популярният вид хидротерапия. която използва съдържащите се във водата минерали и микроелементи, притежаващи лечебни свойства. Този вид терапия е практикуван в продължение на хиляди години и се счита за благоприятстващ и подобряващ редица здравословни състояния.
Да разгледаме типовете минерални води:
Сулфатни води - Богати на сулфати, те се използват за лечение на заболявания на ставите, кожата и дихателната система.
Хлоридни води - Съдържанието на хлор в тях подпомага лечението на заболявания на ставите и дихателния апарат.
Бикарбонатните води съдържат бикарбонати и подобряват храносмилането и облекчават гастроинтестинални проблеми.
Радоновите води се използват за терапия на ставите и кожата, но трябва да се прилагат с внимание поради радиоактивните им свойства.
Ползи от хидротерапията с минерални води:
Топлите минерализирани води помагат за релаксацията на мускулите и ставите, облекчавайки болката и сковаността.
Минералните води могат да помогнат при екзема, псориазис и други кожни проблеми.
Стресконтрол и подобряване на психичното равновесие и релаксацията.
Стимулират кръвообращението.
Хидротерапевтичните процедури с минерални води обикновено се извършват в специализирани балнео или спа центрове. Преди да се подложите на такива процедури, е важно да се консултирате със здравен специалист, особено ако имате здравословни проблеми или съмнения за бременност.
Хидромасажни вани: Това са вани, в които посредством насочени водни струи се осъществява масаж на различни части на тялото. Хидромасажните вани са един от видовете хидротерапия, които комбинират ефектите на масажа с ползите от топлата или минералната вода.
Ползи:
Релаксация на мускулите;
Подобряване на кръвообращението, което е важно за доставката на кислород и хранителни вещества до тъканите;
Облекчаване на болки и напрежение, особено в областта на гърба, шията и врата;
Стимулира лимфната система, помагайки за отстраняване на токсините от тялото;
Подобрява качеството на съня, като помага на тялото да се отпусне.
Благоприятства психичното здраве, спомагайки за намаляване на стреса и подобряване на настроението;
Хидромасажът в комбинация с упражнения във водата подобрява гъвкавостта и подвижността на ставите.
Хидромасажни вани с етерични масла. В тази процедура се използват специални вани, пълни с топла вода и добавка от етерични масла, които подпомагат релаксацията и омекотяват кожата, както и възстановяват психо-емоционалния баланс.
Хидромасаж в джакузи. Този вид масаж се извършва посредством дюзи, които създават потоци от водни струи с различен интензитет. Това помага за релаксацията на мускулите и подобрява циркулацията на кръвта.
Термалните басейни поддържат оптимална температура на водата, което подпомага релаксацията и укрепването на тялото.
Сауните и парните бани подпомагат детоксикацията, подобряват микроциркулацията и стимулират имунната система.
Галваничните вани са вид терапия, при която се използва галваничен ток (електричество), който преминава през водата и през тялото на пациента. Този вид терапия може да бъде приложен като част от хидротерапията или физиотерапията.
Галваничният ток действа като стимулант за нервната система, като подпомага нервната проводимост.
Процедурата води до подобряване на кръвообращението, което е важно за доставката на кислород и хранителни вещества към тъканите и органите.
Галваничният ток може да помогне при различни мускулни проблеми, като напрежение, спазми и болки.
Галваничните вани могат да бъдат използвани в програми за рехабилитация след травми или операции, като подпомагат възстановяването на тъканите и силата на тялото.
Терапията с галваничен ток може да допринесе и за редуциране на стреса и предизвиква обща физическа и психическа релаксация.
Въглеводородните вани предоставят хидротерапевтична процедура, която използва различни форми на въглеводороди, като озон, радон или други подобни вещества, добавени към водата. Тези вещества се считат за полезни за тялото и могат да имат разнообразни благотворни ефекти върху здравето. В спа и уелнес центрове те се използват с цел релаксация, укрепване на имунната система и общо подобрение на здравето.
Видове въглеводородни терапии:
Озонотерапия. При нея към водата се добавя озон, като се създава т. нар. озонов ефект, който подобрява кръвната циркулация, стимулира метаболизма и енергизира тялото.
Радонови вани: Радонът е природен радиоактивен газ, който може да бъде разтворен във водата и да бъде използван за хидротерапевтични цели. Радоновите вани са подходящи за подобряване на кръвообращението и релаксация на мускулите.
Освен добавени към водата, въглеводородите могат да се инхалират директно чрез различни методи, което подобрява дихателната функция и води до облекчение на респираторни заболявания.
Въглеводородните вани могат да имат и положителен ефект върху здравето и вида на кожата.
Тези процедури също предизвикват обща релаксация и снимане на стреса.
Въглеродни вани използват въглероден газ, който се разтваря във водата. Този вид терапия може да бъде предоставен в СПА и уелнес центрове с цел подобряване на физическото и психическото състояние.
Въздействие:
Подобрява кръвообращението;
Релаксира мускулите;
Омекотява и хидратира кожата;
Снема стрес и напрежение;
Води до обща релаксация.
Седящи вани: Това са специално проектирани вани, в които посетителят е седнал, като нивото на водата покрива горната част на тялото. Такива вани са често използвани за медицински и терапевтични цели.
Действие:
Рехабилитация след операции или травми в програми за физиотерапия, особено в областта на кръста, таза или краката.
Облекчаване на болки и напрежение.
Подобряват на кръвообращението.
Възстановяват гъвкавостта на ставите.
Релаксация и антистрес терапия.
Криосауна за студолечение.
Криосауна се използва при Криотерапията. Това представлява използване студени обливания, крио-камери и други техники за стимулиране на кръвообращението, лечение и релакс. Криотерапията въздейства със студ, при което тялото се подлага на ниски температури с цел подобряване на здравето и облекчаване на различни състояния. Обикновено се практикува в медицински, рехабилитационни, спа и козметични центрове.
Цели на криотерапията:
Лечение на различни медицински състояния – възпалителни процеси, мускулни и ставни болки, хронични заболявания на ставите и някои видове кожни заболявания.
Прилагането й в козметичните процедури цели подобряване на кожата, стягане на порите, намаляване на бръчките и укрепване на тъканите.
В спорта - за бързо възстановяване след тренировки и състезания, като този вид терапия помага за намаляване на възпалението, отока и облекчаване на мускулната умора.
Процедури по криотерапия:
На цялото тяло, при което пациентът е изложен на много ниски температури в специална крио-камера за кратък период от време, обикновено няколко минути.
Локална криотерапия. Екстремно студените субстанции като течен азот се прилагат директно върху определени проблемни зони от тялото за кратко време.
Ефекти от криотерапията:
Свиване и стягане на кръвоносните съдове, което води до редуциране на възпалението и отока;
Облекчаване на болката, като блокира невронните сигнали;
Стимулиране на микроциркулацията в тъканите;
Подобряване на енергийния метаболизъм, защото насърчава тялото да изразходва повече енергия и оттам води до понижаване на теглото.
Всички тези процедури предлагат физическо подобрение, но и тяхното прилагане се свързва с психологически и ментални ползи, като намаляване на стреса и подобряване на общото чувство за благополучие и комфорт.
Преди да се подложите на каквато и да е терапия, независимо от многобройните им ползи, и въпреки тях, е важно, в интерес на вашето здраве, да се консултирате с лекар или квалифициран здравен специалист, особено ако имате здравословни проблеми или заболявания.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Дянков бедства 3 дни без ток в снежен капан
Дата: 27/12, 17:16
Почват нова магистрала в България по-важна от "Тракия" и "Хемус"
Дата: 27/12, 17:10
България е на дъното в ЕС по енергийна независимост, Румъния е на върха
Дата: 27/12, 17:07
Нова снежна хала затрупва България
Дата: 27/12, 16:59