Уникален факт: Войната между Русия и Украйна е между "страни старци" с намаляващо и застаряващо население


Дата: 19/07, 18:28

Кадър Блумбърг

Много анализатори сравняват събития в момента по света с тези преди Първата или Втората световна война и се смята, че живеем в предвоенен период.

Голяма част от страните в Европа открито информират обществата си, че се готвят за война. 

Избуяването на национализма, популизма, насаждането на омраза към различията и конспиративните идеологии е основна черта на епохата тогава и сега.

Има обаче и друг интересен момент, който различава тези епохи и това е демографията.

Войната между Русия и Украйна е нетипична с това, че за първи път воюват две страни със застаряващо и намаляващо население.

И двете страни са в демографска криза, която отива към катастрофа и от която няма изгледи да излязат дори и да нямаше война.

Освен ниската раждаемост и високата смъртност и към двете страни не е имало и няма да има приток на мигранти, какъвто има към развитите страни.

Обикновено в историята страни с растящ темп на популация и усещане за сила нападат други по-слаби свои съседи.

Това не важи за Русия, която няма изгледи да увеличи населението си, още по-малко да го подмлади.

Според прогнози на ООН в следващите 30 години страната ще изгуби 15 % от населението си по естествен път.

Никога досега страни с толкова висока средна възраст не са воювали.

Средната възраст на населението на Русия е 41 години, а на Украйна около 40.

За сравнение по време на Втората световна война средната възраст на населението в СССР e около 20 години. На нацистка Германия средната възраст тогава е около 30 години.

Напрактика, войната между Русия и Украйна е война между "страни старци", следващи естествения си демографски залез.

Това важи и за други страни.

Населението на Китай, Германия, Япония и Русия е минало своя пик и вече само ще се топи.

Те ще изгубят 14 % от населението си в следващите години и няма да се върнат към нов прираст.

На другия полюс са Съединените щати, Индия, Индонезия и Пакистан. Тяхното население ще продължава да расте и ще стигне пик в края на века.

През XXI век човечеството ще достигне своя пик на численост, след което населението на планетата ще започне постепенно да намалява. Това показват аналитични данни, изготвени от експерти на ООН.

Според доклад на World Population Prospects сега на планетата живеят 8,2 милиарда души. Въпреки това, в средата на 2080 г. световното население ще достигне 10,3 милиарда и това ще бъде пикова стойност, над която населението няма да нараства.

Освен това оттогава нататък световното население ще започне постепенно да намалява и до 2100 г. ще бъде 10,2 милиарда. Така сегашната прогноза за населението на планетата за тази дата е с 6% по-малко от прогнозата преди десет години, допълва Фокус.

"В някои страни нивата на раждаемост сега са дори по-ниски, отколкото се смяташе преди, и също така наблюдава малко по-бърз спад в някои региони с висока раждаемост“, заяви заместник-генералният секретар на ООН по икономическите и социалните въпроси Ли Дзюнхуа.

Вече средно в световен мащаб една жена ражда едно дете по-малко, отколкото през 1990 г. В повече от половината страни по света средният брой живородени деца на жена е паднал под 2,1 - тоест под нивото на естественото самовъзпроизводство на населението (без имиграцията).

Към 2024 г. 63 страни вече са достигнали или преминали своя пик на населението, включително такива големи държави като Китай, Германия, Япония и Русия. Общото население на тези страни ще намалее с 14% през следващите 30 години.

За 126 страни, включително Съединените щати, Индия, Индонезия и Пакистан, населението се очаква да достигне своя връх през втората половина на века или по-късно.

Девет страни, включително Нигер, Сомалия, Централноафриканската република и Демократична република Конго, се очаква да растат "много бързо". Общото население на тази група държави ще се удвои между 2024 и 2054 г.

Интересен  факт е, че според прогнозите на ООН до 2100 г. населението на Украйна ще намалее до 15,3 милиона души. Според оценките на организацията към началото на тази година населението на държавата ни е около 37,4 милиона души.

Според финансовия анализатор Алексей Кущ войната само косвено е повлияла на демографската ситуация в Украйна. Истинските причини за спада на раждаемостта далеч надхвърлят събитията от последните две години. Постоянните икономически кризи и липсата на положителен сценарий за развитие на страната оказват влияние, което демотивира украинците да имат деца, коментира той.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Федерер: "Има въпроси около случая със Синер, на които трябва да се отговори"
Дата: 03/09, 23:18

Радев: Развитието на страната ни е свързано с просперитета на общините
Дата: 03/09, 23:00

Премиум обслужване и специални отстъпки за потребителите на А1 с новата услуга „VIP клиент”
Дата: 03/09, 22:50

Голям пожар избухна в Асеновград
Дата: 03/09, 22:40

Учителят в гастроентерологията у нас говори
Дата: 03/09, 22:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия