Епохално откритие под водата край най-древния български град на Черно море


Дата: 05/10, 13:03

Кадър Нова тв

Находката е открита в акваторията на полуостров Хрисосотира

Български учени откриха второто древно пристанище на Созопол. Находката е в рамките на първата подводна експедиция на Националния исторически музей в акваторията на полуостров Хрисосотира, който доказва първоначалните съмнения на археолозите, предаде Нова тв.

В дълбините край днешен Черноморец, в заливът край полуостров Хрисосотира се проведе подводна археологическа експедиция на Националния исторически музей под ръководството на проф. д-р Иван Христов. Пристанищната зона на късноантичната крепост „Хрисосотира“ е проучвана десет години.

„Може би сме попаднали на второто созополско аполонийско пристанище. Истината е, че тази хипотеза се подкрепя от писмените извори, колкото и да са ограничени и фрагментарни те“, посочи той.

Проф. Христов посочва, че за пристанището става дума в частично запазения анонимен византийски ръкопис от 6 век, където се казва, че бившата Аполония Понтика/Магна, има две големи пристанища. За друга пристанищна зона през 18 век говори и граф Толстой. Сигурно е, че тук в древността тук е кипяла богата търговска дейност по море, хиляди кораби са минавали Босфора и са акостирали по българските брегове.

„Дори и в средата на 6 век император Юстиниан Велики създава една административна единица -Фестура Езерциатитус, чийто главен град е Одесос. Значи по крайбрежието трябва да има опорни точки и гарнизони, които да приемат доставките на хранителни продукти и не само изобщо и вино и т.н., които да захранват византийските гарнизони по Дунава и по крайбрежието“, заяви проф. Христов.

Със специализирана техника на място участват и Центърът по подводна археология в Созопол, като работата под вода се оказва значително по-трудна в мрачните дълбини покрити с морска трева. Сред обходените десетки декари на дъното най-после намират множество амфори доказателство за пристанището.

„Те са от типа късноатнични амфори от 5-7 век, които не са местно производство. Те са дошли през проливите на Черно море до нас. Свързани са с транспортирането на зехтин, вино и други хранителни продукти. Нещо нормално, от което се нуждаят хората на сушата, живеещи на този полуостров“, допълни професорът.

По българското крайбрежие все още има десетки корабокруширали кораби, които продължават да привличат иманяри и които все още не са проучени от археолозите. Много от гмуркачите разполагат със специализирана техника могат да влизат на по-големи дълбочини.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Стартира кандидатстването за финансиране по „Ти и Lidl за нашето утре“
Дата: 05/10, 15:24

Читател: Площадката на пловдивското село Бенковски осъмна в боклуци
Дата: 05/10, 15:17

Прокуратурата внесе искане за постоянен арест на Джейхан Ибрямов
Дата: 05/10, 15:10

НИМХ обяви оранжев код за 2 области: Проливен дъжд залива и Варна след няколко часа
Дата: 05/10, 15:01

Хакатон EIT Food Challenge Lab 2024 България 25-26 октомври
Дата: 05/10, 15:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия