Пиксабей
За неприятно отношение от страна на продавачка към по-възрастна жена алармира в социалната мрежа родна пенсионерка.
Ето какво написа във Фейсбук профила си възмутената жена:
„Днес за пореден път се натъкнах на арогантността. Споделям го, не защото съм безсилна да реагирам на дадена ситуация, а за да се борим с такива хора, да им покажем колко са нищожни.
На щанда за вестници съм в магазин от голяма верига. Имам банкнота от 50 лева и една шепа стотинки - бели и жълти.
Искам да закупя вестник, който струва 1.50 лв. Поставям стотинките в поставката за пари на щанда. Касиерката започва да избира белите стотинки и като стига до жълтите, казва, че не може да ги вземе, нямало какво да прави с тях.
Обяснявам, че те са редовно платежно средство все още в нашата държава и тя не може да откаже да ги приеме. Последва порой от думи, че тя е управителката, фирмата е нейна, никой не може да й заповяда и тя решава с какви пари ще работи. Взема си вестника и ме праща в съседния Изипей, там приемали стотинки. Отказа да каже името на фирмата, за която работи, нямаше бадж на ревера си.
Не си купих вестник, не отидох и в Изипей, но взех касова бележка от кошчето, при което продавачката изпадна в истерия.
Нямала съм право да бъркам в кошчето за отпадъци, не ме догони, но понесох ураган от думи зад гърба си.“
По стечение на обстоятелствата, засегнатата пенсионерка е бивш данъчен служител.
Като такъв на нея са ѝ познати счетоводните закони и не ѝ е било трудно да направи справка относно фирмата-собственик на въпросния магазин.
„Установих, че продавачката не е собственик на фирмата - тя е касиер във верига, която има над 70 магазина за печатни изделия, лотария , тютюневи изделия, хранителни продукти и др. Всеки що годе грамотен човек може да установи данни за търговеца и хората, които работят за него.“, пише още възмутената жена.
„Та думата ми беше за арогантността, поведение, характеризиращо се с преувеличено чувство за собствена важност, самонадеяност и пренебрежение към другите - в случая към човек, който с редовно платежно средство иска да закупи стоката, която продава, за да може тя да получи заплатата си. Арогантността прикрива съмнение за собствената стойност и правота.
Ами ако не вестници и цигари тази особа продаваше хляб и аз не разполагах с други пари пак ли щеше да ми откаже, защото не работи с жълти стотинки.
Право на гражданите неуважаема е да се разплащат и с жълти стотинки. Монетите са законно платежно средство и задължително трябва да се приемат за плащания в пълната им номинална стойност без ограничения на територията на страната.“, огорчена и възмутено допълва пенсионерката.
Според действащото законодателство, в случай че служител в магазин или дори в банка откаже да приеме плащане с български банкноти или монети, той е в нарушение на закона и са предвидени парични санкции от 500 до 3 000 лв. А за юридическо лице те са от 5 000 лв. до 30 000 лв.
„Много ми е интересно как ще реагират работодателите ви като ги санкционират. Това важи за много търговски обекти в града и самонадеяни касиери и сервитьори.
Ако не ми достигат стотинките, не мога да купя стоката, ако плащам с тях, не ги искат.
Сигурна съм , че и вие имате такива случаи, но докато ги търпим, ще ни обиждат, ще се държат зле с нас - потребителите.
И като имам предвид колко хора си купуват вестници и книги, ми става още по-гадно!“, завършва потърпевшата.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Политолог посочи критерия, по който ще мерим качеството на правителството
Дата: 18/01, 16:26
Екстремисти се разкаяха, Лукашенко ги помилва
Дата: 18/01, 16:14
За часове второ земетресение се усети в България
Дата: 18/01, 16:08
Черно море с първа победа в контролите
Дата: 18/01, 15:56
Турция е готова да посредничи за споразумение в Украйна
Дата: 18/01, 15:50