Кадър Ютуб
Двама руски журналисти, които са работили за група, основана от покойния опозиционен политик Алексей Навални, са арестувани по обвинения в "екстремизъм", пише The Hill, цитира БТА.
Константин Габов и Сергей Карелин са обвинени, че са подготвяли материали за канал в YouTube, управляван от Фондацията за борба с корупцията на Навални, която е забранена от руските власти.
И двамата отричат обвиненията, за което ще бъдат задържани за минимум два месеца, преди да започнат съдебните процеси.
Според руските съдилища те са заплашени от минимум две години затвор и максимум шест години за предполагаемо "участие в екстремистка организация".
В петък журналистът, работещ за руското издание на списание Forbes, Сергей Мингазов, беше задържан по обвинение в разпространяване на невярна информация за руските военни.
Габов, който е задържан в Москва, е продуцент на свободна практика, работил за множество организации, включително Reuters, съобщи пресслужбата на съда. Reuters не коментира веднага решението на съда.
Карелин, който има двойно гражданство от Израел, е бил задържан в петък вечерта в северната руска Мурманска област.
41-годишният Карелин е работил за редица медии, включително за Associated Press. Бил е оператор за германската медия Deutsche Welle, докато Кремъл не забранява на медията да работи в Русия през февруари 2022 г.
"Associated Press е силно обезпокоена от задържането на руския журналист Сергей Карелин", се посочва в изявление на AP. "Търсим допълнителна информация".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Писториус: Думите на Путин за край на войната в Украйна може да са поредната измама
Дата: 11/05, 17:54
Мартин Димитров: Предложените мерки срещу инфлацията са недостатъчни, но ги разбираме като начало на дебат
Дата: 11/05, 17:46
Добри новини за Любен Дилов от Италия - състоянието му се подобрява
Дата: 11/05, 17:37
Кръводарителска акция ще има в Белослав
Дата: 11/05, 17:27
Двама мотористи пострадаха при катастрофи в Кърджалийско
Дата: 11/05, 17:04