Снимка: Булфото
Спрямо 49-годишен мъж са предявени обвинения в документно престъпление - затова, че в условията на продължавано престъпление през 2023 г. във Варна е изготвил геодезически снимки на сгради в поземлен имот с възложител частно дружество, които са станали причина да се внесат неверни обстоятелства в официален документ, послужили за издаване на удостоверения за търпимост на строежи, включително в местността „Баба Алино“. Престъплението е наказуемо по чл. 314, вр. чл.26, ал.1 от Наказателния кодекс. Това съобщават от пресцентъра на Районен съд - Варна.
Съдът счете, че от събраните на този етап от разследването доказателства в досъдебното производство може да се направи обосновано предположение за авторство на деянието. Предвид данните за наличие на адресна регистрация, чистото му съдебно минало и липсата на криминални прояви, реалната опасност обвиняемият да се укрие или да осуети разследването не е завишена.
Съдът съобрази и обстоятелството, че престъплението, за което 49-годишен мъж е привлечен за обвиняем е по чл. 314 от НК, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до две години или пробация, което в конкретния случай, предвид липсата на съдимост, ако той бъде признат за виновен по него предполага освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание глоба.
Съдът прие, че не са налице кумулативно изискуемите предпоставки за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража” и отхвърли искането на прокуратурата за налагане на най-тежката процесуална мярка за принуда, като с оглед тежестта на повдигнатото обвинение определи на 49-год. мъж мярка „подписка“.
Обжалването на определението по мярката е в 3-дневен срок, като в случай на обжалване или протест делото е насрочено за разглеждане пред горната съдебна инстанция – ВОС, за 3 юли от 11 часа.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
След близо 5 часа спорове: Без консенсус по бюджета за 2026 г.
Дата: 29/06, 21:28
Силна буря отнесе покриви и потроши стотици коли в Търговище в Румъния
Дата: 29/06, 21:22
Как да виждаме по-добре?
Дата: 29/06, 21:10
Пожар избухна в лавандулова нива край Гурково
Дата: 29/06, 21:02
140 състезатели участваха в „Черноморска карате купа Варна“
Дата: 29/06, 20:57