Кадър АПИ
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви, че през 2025 година очаква положителна оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) за дългоочаквания проект за автомагистрала „Черно море“. Това заяви председателят на агенцията Йордан Вълчев в интервю за Money.bg.
Реализацията на магистралата, която е част от Интегрираната транспортна стратегия до 2030 година, обещава да играе ключова роля в развитието на инфраструктурата и туризма в региона.
Според приетата през 2017 година стратегия, доизграждането на магистралата ще изисква инвестиция от 450 милиона лева. Очаква се строителните дейности да започнат в края на 2026 година или началото на 2027 година, след завършване на необходимите процедури.
Междувременно, АПИ планира да обяви търгове за проектиране на разширение на пътя с четири ленти между Бургас и Малко Търново и удвояване на трасето от Варна до Добрич.
Проектирането на магистрала „Черно море“ започва още през 1971 година като част от магистралния пръстен на България. Въпреки че участъкът е сравнително кратък, той е стратегически важен, подчертава инж. Живко Недев, заместник-председател на УС на Българска браншова камара „Пътища“.
Той добавя, че трасето не само ще подпомогне туристическата индустрия, но и ще подобри транспортната свързаност на страната.
През последните години проектът придобива и екологично измерение, тъй като част от трасето преминава през защитени природни зони.
Магистрала „Черно море“ се очаква да даде тласък на черноморския и специализирания туризъм, привличайки повече посетители от съседните държави.
Според Евростат, сухопътният транспорт остава предпочитан за пътувания в рамките на Европейския съюз, като 58% от всички пътувания с поне една нощувка през 2023 година са осъществени именно по този начин. Това потвърждава важността на качествена инфраструктура за свързаността и туризма в региона.
Един от ключовите активи на България е, че през нейната територия минават пет големи европейски стратегически коридора. Това не само улеснява транспортните връзки, но и предоставя значителни възможности за икономическо развитие и утвърждаване на страната като важен логистичен и туристически център.
Проектът за магистрала „Черно море“ представлява амбициозен, но необходим инфраструктурен напредък за страната. Въпреки продължителното забавяне, надеждите за старт на строителството през следващите няколко години са високи.
Ако всичко протече по план, магистралата ще се превърне в ключов фактор за развитието на региона и привличането на повече туристи и инвестиции.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Задържан е собственикът на конете, участвали в тежкия пътен инцидент с жертва край Кюстендил
Дата: 28/12, 09:00
Забраниха фойерверки заради риск от изгаряния и увреждане на зрението
Дата: 28/12, 08:47
Четвърти ден хиляди в Габрово и областта са без ток
Дата: 28/12, 08:33
Актуална пътна обстановка
Дата: 28/12, 08:17
Валежите продължават на места в събота
Дата: 28/12, 08:05