Синдикатите: След 20 г. всеки втори работещ у нас ще е над 55-годишен


Дата: 22/08, 12:00

Редактор: Юлия Георгиева, кадър Bulgaria ON AIR

Българската стопанска камара и КНСБ направиха извод, че ако темповете на застаряване на работната ръка в България продължат, в следващите 20 години броя на работещите на възраст над 55 години ще достигне 48%, т.е. почни всеки втори. Този факт ще засегне най-вече секторите на производството. 

Ако се погледне към цялата икономика, към другите сектори, може да се окаже, че ще стане дори още по-лошо. Обхванали сме различни по големина сектори, над 60-70 предприятия и хора на различни възрасти, така че имаме резепрезентативност на изследването, коментира пред Нова тв Тончо Тонов, представител на Българска стопанска камара. 

Оказва се, че в секторите на производството, работят преобладаващо хората от 40 до 54 години. Те са 42,5% от заетите. Над 55-годишните са 25,2% от наетите. 26,6% от работещите са между 27 и 39 годишни, а най-малко са заетите на възраст до 26 години, сочи изследването.

За да няма проблем, трябва да има баланс между всички групи, но той реално липсва, коментира той.

В Европа в момента почти няма държава, в която да няма проблем с работната ръка. При положение, че според КНСБ заплатата за издръжка у нас трябва да бъде около 1500 лева, всеки втори взима по-малка сума. Това е и причина българите постоянно да се оглеждат къде могат да отидат да работят за повече пари и често избират Западна Европа. Да не отварям и темата за условията на труд у нас, коментира Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.

От една страна съм съгласен - заплатите и условията на труд са причина за липсата на кадри у нас. Но има и друго - погледнете неработещите и неучещи млади хора. Това са около 300-400 хиляди души. От тях само около 20% не работят, защото получават някакви доходи от друго място и считат, че заплатата е неудовлетворителна. Огромната причина за тези хора да не работят е липсата на образование и умения за работа, мудността, регионалните, етническите различия, липсата на социални услуги за деца и болни хора, коментира Тонов. 

Бизнесът всячески се опитва да привлече тези хора и пазара на труда оказва натиск. Все повече нарастват заплатите там, където има липса на кадри, но и все повече се предлагат на служителите социални пакети като допълнение към заплатите. Т.е. проблемът стимулира бизнеса да погледне на служителите по различен начин, коментира още той.

До голяма степен проблемът е демографски. Много млади хора напуснаха страната и отидоха да работят и живеят в чужбина. Проблемът е с условията, които се създават и в държавата като цяло и в работната среда. Проблемът е комплексен, допълни той.

Няма как човек, който мисли постоянно как да покрие базовите си нужди, да се преквалифицира, образова, да е творчески инициативен. Пътеката баланс и разбирателство между двете страни, а това се случва чрез колективни трудови договори, чрез които работещите и работодателите договарят своите условия на труд и заплати. Държавата трябва да предприеме повече мерки, за да насърчава тази форма на договаряне, коментира Капитанов. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пловдивският съд отново пусна насилника на Дебора под "домашен арест"
Дата: 12/09, 19:17

Ники Кънчев с голям гаф за Витрувианския човек
Дата: 12/09, 19:13

Мартин Димитров: Борисов играе ролята на умряла лисица
Дата: 12/09, 18:542 Коментара

Изплютият от коалицията ПП-ДБ Ананиев: Те готвят нова сглобка
Дата: 12/09, 18:422 Коментара

Карлос Насар да си гледа изхвърлянето и изтласкването, отвърна шефът на щангите
Дата: 12/09, 18:351 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия