кадър: bTV
„Да успокоим бранша, че това връщане на ставката е временно, тъй като нямаше време да се гледа бюджета“.
Това каза в интервю за предаването „Тази сутрин“ Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията, във връзка с възстановяването на ДДС за ресторантьорите на 20%.
Данъкът беше намален за бранша на 9% от началото на 2020 г. във връзка с пандемията от COVID-19.
„През декември ние от асоциацията се срещнахме с политическите лидери, които досега подкрепяха ставката – ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“, „Възраждане“ и БСП. От тях получихме уверение, че в първия момент, в който се гледа или удължаване на бюджета, или нов бюджет, ставката ще бъде удължена за заведенията, за хляба и за спортните услуги до края на 2025 г.“, коментира Алибегов.
Той подчерта, че асоциацията се бори много отдавна за тази ставка, защото от 2008 г. в Европа в 24 страни ставката за хотели и ресторанти е 9%.
„Последните години представяме отчети на депутатите и на Министерството на финансите и от тях се вижда, че загуби за бюджета няма. За 2024 г. ще внесем 200 млн. лв. повече общи данъци, отколкото 2019 г.“, обяви още председател на Българската асоциация на заведенията.
Относно повишението на цените в заведенията той припомни, че от 1 януари в България се повишиха цените на тока, на водата, на хляба и минималната работна заплата.
От асоциацията се призовали бранша да не вдига ценита заради повишеното ДДС в очакване ставката скоро да съ върне на 9%.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Кузман Илиев: Радев може да избира между 130 партии, но "България може" не е от тях
Дата: 22/01, 17:52
Почина бившият конституционен съдия и зам.-председател на парламента Анастас Анастасов
Дата: 22/01, 17:51
Зеленски "яхна метлата", атакува Европа: Не казва нищо, не изглежда "велика сила"
Дата: 22/01, 17:421 Коментар
Синоптичка: Мъгливо ще е в петък в Северна и Източна България
Дата: 22/01, 17:28
Силен трус с магнитуд 6,2 разтърси бреговете на Камчатка
Дата: 22/01, 17:17