Булфото
Парламентът реши само членове на Висшия съдебен съвет с неизтекъл мандат да могат да избират главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС). Текстът, предложен от Петър Петров и Цвета Рангелова от „Възраждане“ в Закона за съдебната власт, беше приет на второ четене с 208 гласа „за“ и 29 „против“(от "ДПС-Ново начало"), предаде БТА.
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението, записаха в закона депутатите.
Отхвърлена беше идеята за въвеждане на двойно мнозинство за избор на председатели на ВКС и ВАС. Предложението на Александър Рашев и Николета Кузманова от „Има такъв народ“ за отпадане на този текст от измененията беше подкрепено от 174 депутати в пленарната зала, 54 бяха „против“ и един се въздържа.
По време на дебатите Петър Петров („Възраждане“) отбеляза, че промените в Закона за съдебната власт целят не само да прекратят процедурата по избор на главен прокурор, за която има само един кандидат в лицето на Сарафов, но и да обезпечат възможността единствено членове с неизтекъл мандат да могат да провеждат такива процедури. По думите му това е първото знаково предложение в този законопроект. Макар вчера да не беше приет този параграф (за мандатността) в правната комисия, все още парламентарните групи, които подкрепят тази реформа във ВСС, имат математически превес, коментира той. Петров коментира, че вчера в правната комисия ГЕРБ, „ДПС-Ново начало“ и БСП са се наложили с един глас в повече, но в пленарна зала разпределението е различно. Той призова всички парламентарни групи, които подкрепят реформата, да бъдат в залата за гласуването, конкретно ДПС-ДПС, и да спрат ГЕРБ, „ДПС-Ново начало“ и БСП да „опраскат“ тази съдебна реформа.
Важно е процедурата за избор на главен прокурор да бъде спряна, но също така сме длъжни да осигурим допълнителни гаранции, които няма да позволят комфорта на г-н Сарафов да продължи да изпълнява длъжността главен прокурор и да гарантираме, че процедури, подобни на текущата в момента, няма да се повторят отново, коментира Лена Бориславова („Продължаваме промяната-Демократична България“). „Спирането на Сарафов е важно, защото конкретно това лице продължи дългогодишната традиция в българската прокуратура тя да е политически инструмент, а не част от съдебната власт. Г-н Сарафов, както и неговите предшественици, активно участват в политически акции и сами организира такива, вместо да извършват обективно и всестранно разследване на лица, които са извършили престъпление", коментира тя. В последните години това бе непрекъсваема традиция и, за съжаление, политическо мнозинство за нейната промяна не се очертава, добави Бориславова.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Разбиха група, изнудвала длъжници в областите Плевен и Ловеч
Дата: 15/01, 15:54
Иво Христов: Пеевски е силната фигура, всички виждаме
Дата: 15/01, 15:50
Психолог: Поставянето на бебето пред синия екран може да е пагубно за развитието му
Дата: 15/01, 15:48
Европейският "Еърбъс" отново е номер 1 в света по производство: Изпреварва американския "Боинг" повече от два пъти
Дата: 15/01, 15:46
Капустина разказа случка на тъмно с Васил Найденов във Варна
Дата: 15/01, 15:391 Коментар