Днес искам да ви запозная със Светлана Енчева – интериорен дизайнер от Комфорт Дизайн.
Светлана е дизайнер с опит в управлението на целия творчески процес от идейния проект до неговото реализиране.
Разкажи ни повече за себе си и за професионалното ти развитие в сферата на интериорния дизайн.
От ранна детска възраст съм се занимавала с рисуване и винаги съм имала интерес към изработване на различни неща, както и към механизмите, с които те работят.
Докато бях в гимназия, посещавах години наред школа по рисуване, която ми помогна да усъвършенствам така нареченото око за детайла. След като завърших езикова гимназия с профил немски език, реших да замина за Германия и да следвам пътя на една моя мечта, а именно да стана интериорен дизайнер.
Завършила съм специалност Интериорен дизайн в университет за приложни науки в Германия, в който всеки предмет е с практическа насоченост. В програмата на университета за тази специалност са заложени важни архитектурни и инженерни дисциплини, които полагат основите на интериорния дизайн. Без тези знания изпълнението на дизайнерските проекти създава много технически перипетии.
Какво представлява изготвянето на интериорен проект и какви стъпки включва?
Изготвянето на един интериорен проект е дълъг процес, в който са включени важни етапи, на които трябва да се обърне внимание.
Първият етап е първоначалната среща с клиента. По време на срещата се обсъждат функциите на жилището или общественото помещение, което ще се проектира. Попълва се подробно задание, в което са включени различни категории като настилки, мебели, осветление и др. за отделни помещения, както и се подготвя функционално разпределение. Важна част от първия етап на проектиране е бюджета, който е предвиден за реализация на дадения проект. След това се представят промените по разпределението на помещенията и мебелите в тях, определя се стил на интериорния дизайн и материалите, с които ще се работи. По време на този процес се взимат предвид вкусовите предпочитания на клиента и дизайнерът прави предложения за подобрения на представените от клиента насоки.
Вторият етап на проектиране включва визуализации на всички помещения и технически чертежи, които са нужни за реализацията на дадения проект. Уточнението на техническите спецификации се прави преди започването на строителните дейности на обекта, с които предварително запознаваме клиента. Без одобрението на техническите промени от негова страна, строителните дейности не могат да започнат.
Третият етап е именно реализацията на интериорния проект, в който започват истинските предизвикателства, с които всеки един интериорен дизайнер се сблъсква и изпитва удовлетворение при успешното му завършване.
Кой е най-често срещаният стил, който клиентите предпочитат днес?
В България интериорният дизайн е сравнително нов и все още е непозната сфера за по-голямата част от обществото. Най-често срещаният стил в интериорния дизайн е модерният. Характерно за този стил е използването на дървесни детайли и бели плоскости в кухнята и санитарни помещения с мраморен гранитогрес. Тепърва започват да навлизат нови тенденции и стилове от други държави, които да стимулират въображението на голяма част от обществото и да пораждат желание за реализирането им.
Кои са компромисите, които не бива да се допускат при изготвяне и изпълняване на интериорен проект?
При пространственото разпределение на едно помещение е важно да се вземат предвид нуждите на клиента и функцията, която ще изпълнява, за да може то да бъде оптимално проектирано.
Санитарните помещения и кухненската част на едно жилище са от най-голямо значение при реализацията на един проект. Поради това съветваме нашите клиенти да заложат на качествени материали и електроуреди.
Специално внимание се обръща и на подовата настилка в жилището. Подмяната ѝ е един от най-трудоемките процеси. При избора на настилка трябва да се вземе под внимание не само качеството, но и нейното хармонично съчетаване с цветовата гама на останалия интериор.
И не на последно място е изборът на осветителни тела, подходящи за жилището. При изготвянето на интериорен проект е важен не само вида на осветителните тела, но и правилно дефинирани точки на осветяване.
Потенциални клиенти се притесняват, че услугите на интериорен дизайнер са скъпи или че дизайнера няма да вземе предвид техните предпочитания и изисквания. Какво трябва да притежава добрият интериорен дизайнер?
Както споменах по-рано, една от най-важните части от интериорния проект е именно бюджета. Ние винаги се съобразяваме с поставения бюджет от нашите клиенти. Услугата, която нашето бюро предлага, е достъпна за всеки, който би ни се доверил за създаването на мечтания дом.
Добрият интериорен дизайнер трябва да притежава голям набор от технически и практически знания. Важно е да проявява креативност и да залага свои отличителни черти в проектите, по които работи. Дизайнерът трябва през своята призма да пречупи идеите, които има клиента и успешно да ги направи не само красиви, но и технически възможни за изпълнение. От всеки изминал проект, интериорният дизайнер извлича нови знания и идеи за бъдещи проекти.
Какво ви вдъхновява?
Моето вдъхновения е строго индивидуално за всеки интериорен проект. Следя с интерес новите тенденции, които навлизат в интериорния дизайн. Черпя вдъхновение и от мострените зали, които се правят всяка година на изложението в Милано.
Благодарим ти за откровеността, Светле.
Ако Ви допадат дизайните на Комфорт Дизайн може да ги намерите във фейсбук www.facebook.com/KomfortDesignBG, както и на www.komfortdesign.com
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
А1 с четири престижни награди за комуникации и подкрепата на хората
Дата: 25/11, 02:10
Мъри Стоилов след гръмката победа: Работим върху недостатъците на съперника
Дата: 25/11, 02:00
Как се правят здрави нерви?
Дата: 25/11, 02:00
Яник Синер постигна нещо нечувано в тениса
Дата: 25/11, 01:32