Доларът изглежда ще си остане основна резервна валута в света, сочат цифрите


11/06/2024, 15:21

Пиксабей

Американският долар продължава да губи позицията си като основна резервна валута спрямо нетрадиционните такива, но все още остава основната резервна валута в света. Това се посочва в материала на МВФ за доминирането на долара в международните резерви, предаде Факти и БТА.

Пояснява се, че нетрадиционните резервни валути, чийто дял нараства в международните резерви, включват австралийския, канадския и сингапурския долар, южнокорейския вон, валутите на скандинавските страни и по-специално - китайски юан.

Те, както отбелязва финансовата институция, „осигуряват диверсификация и сравнително атрактивна възвръщаемост“ и също така стават все по-достъпни за покупка, продажба и съхранение с развитието на цифровите финансови технологии.

Анализаторите вярват, че намаляването на дела на долара и увеличаването на дела на другите валути в международните резерви са свързани с политиката на някои големи държатели на резерви, по-специално Русия. „Русия има геополитически причини да бъде предпазлива при съхранението на долари“, се казва в документа. Друг притежател на резерви, който според експерти може да повлияе на ситуацията, е Швейцария, която "има причина да държи значителна част от резервите си в евро, тъй като еврозоната е нейният географски съсед и най-важен търговски партньор."

Сред другите фактори, които биха могли да накарат притежателите да диверсифицират резервите, МВФ посочва икономическата фрагментация, както и потенциалната „реорганизация на икономически и финансови дейности в отделни блокове, които не се припокриват“.

В същото време статистиката на фонда показва, че не може да се говори за ускоряване на намаляването на ролята на щатския долар в международните резерви, се посочва в документа. Увеличаването на стойността на валутата, според МВФ, се улеснява от затягането на паричната политика на САЩ, нарастващите геополитически рискове и стабилността на американската икономика.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Турция планира продажбата на тютюневи изделия да e с лична карта
Дата: 09/05, 10:52

Дара на сцената на Евровизия: Първи кадри от репетициите ѝ във Виена
Дата: 09/05, 10:48

Стоянович: Казармата учеше, че животът не е само пелени, бонбони и гювеча на баба
Дата: 09/05, 10:411 Коментар

На живо: Парадът в Москва започна при засилени мерки за сигурност: Путин дойде с Лукашенко
Дата: 09/05, 10:411 Коментар

Иво Христов: Няма да има 100 дни толеранс, очаквам отпор на всички нива
Дата: 09/05, 10:371 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия