Снимка Пиксабей
От днес в целия Европейски съюз влизат в сила новите строги правила за опаковките и отпадъците от тях, чиято цел е да улеснят рециклирането и да намалят замърсяването. Мерките се прилагат директно във всички държави членки, като основен акцент е ограничаването на така наречените „вечни химикали“ в материалите за еднократна употреба, които имат пряк досег с хранителни продукти.
В основата на новия европейски регламент е премахването на PFAS веществата от опаковките, когато те надвишават определен лимит. Тези химикали не се разграждат в околната среда и според експертите досега са били масово използвани в хартията за опаковане на бърза храна. Тяхната основна функция е да задържат мазнината и да предпазват клиентите от изцапване.
Богомил Николов от „Активни потребители“ обяснява, че често хората се заблуждават от външния вид на опаковките. Според него хартията, с която се увива традиционният дюнер, само изглежда като хартия, но реално от едната си страна има тънък слой пластмаса, предпазващ от протичане. Той е категоричен, че материалът съдържа тежки химикали, които нанасят вреди на човешкото здраве, поради което Европейската комисия въвежда стриктен лимит за използването им.
„По новия регламент се изключва възможността тези вещества да се добавят умишлено като елемент от производството“, пояснява Антон Пейчев от Асоциация на специалистите по управление на околната среда.
В дългосрочен план регламентът цели да намали пластмасата в опаковките с около 15 процента. Това ще се случи чрез постепенното изваждане от употреба на материали като пластмасовото фолио за единично опаковане на плодове и зеленчуци, както и на кутиите, в които се поставят необработени продукти с тегло до килограм и половина. Освен това повече няма да се допускат пластмасови опаковки за малки порции подправки и кафе.
Някои търговци вече са се адаптирали към новите изисквания. Иво Петров, собственик на заведение за бургери, споделя, че обектът му използва изцяло рециклируема хартия със сертификат от производителя още от самото си отваряне. Той обаче признава, че качеството има своята цена, тъй като екологичните материали са значително по-скъпи от масово предлаганите досега на пазара алтернативи, пише dunavmost.com.
От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) уточняват за медията, че новите правила целят не само намаляване на отпадъците, но и насърчаване на повторната употреба и използването на рециклирани материали при производството на нови опаковки. Въвеждат се и задължителни правила за обозначаване на състава.
„Тези маркировки ще бъдат задължителни, те ще бъдат с цветни пиктограми – с картинка, със символ, с цвят, които да подсказват какъв е материалът, от който е направена опаковката“, добавя Пейчев.
Новият регламент предвижда също поетапна замяна на съдовете за еднократна употреба с такива за многократно ползване. Като мярка в тази посока е възможно в заведенията да се въведе депозит от 2 евро за метални прибори, като клиентът ще получава парите си обратно при тяхното връщане.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Взривяват още боеприпаси в завода „ЕМКО”
Дата: 12/08, 22:00
Панчугов: Управленската програма е пълна с клишета, предстои тест за правителството
Дата: 12/08, 21:521 Коментар
България загуби от Франция на Европейското по водна топка във Варна
Дата: 12/08, 21:44
Адв. Рангелов за убийството в Пловдив: По възраст - деца, по поведение - жестоки и увредени хора
Дата: 12/08, 21:37