снимка булфото архив
„ДПС осъзнава своята отговорност пред избирателите за съставяне на редовен кабинет, подкрепян от стабилно мнозинство, ако е възможно. Ние ще извървим този път. Въпросът е дали другите политически сили го разбират. И по-важният въпрос е как точно го разбират? Защото най-нормалното нещо е да бъде подкрепен мандатът на победителя, защото такава е волята на българския народ. Колкото и малка част от българите да гласуваха – и гласувалите, и негласувалите казаха, едно и също, че доверието е ниско и не искат избори”. Това заяви Йордан Цонев в началото на консултациите за съставяне на кабинет при президента Румен Радев, цитиран от Нова телевизия.
„Още повече, че заявката на по-малките партии да сглобят кабинет с техен мандат, не кореспондира с това, че този мандат ще бъде подкрепен от първите две политически сили. Той ще зависи от мнозинството и волята на първите две политически сили и ние не виждаме никаква разлика в това - освен политическото его”, допълни той.
Цонев заяви също така, че ДПС разчитат и на ролята на президента Румен Радев като медиатор между политическите сили, за да се постигне компромис.
„Разчитаме на Вас, г-н президент, в този процес. На Вашия авторитет да убедите политическите сили в ролята Ви на медиатор. Защото очевидно има нужда от медиатор и няма кой друг да бъде освен Вие. Надяваме се, че Вие ще бъдете както винаги на висотата на тази отговорност. И ще убедите другите партии, че трябва да излезем с решение от тази ситуация. Изборите са краен вариант и не са решение. Това го чухме ясно от българските граждани“, категоричен е Цонев.
"За нас прочитът на изборните резултати категорично говори за нарушено доверие към политическите субекти и към политическия процес в страната. Това е процес, който се развива особено силно в последните три-четири години", отбеляза той. И допълни, че това се дължи на факта, че в страната политическите сили отдалечават дневния ред на хората от дневния ред на институциите. "Трябва да се върнем към хората и да работим с хората", категоричен е той.
Цонев подчерта, че след тези избори е станало пределно ясно, че хората не искат нови избори, а политическият процес да се стабилизира и да има мнозинство, което да решава проблемите им.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Хороскоп за събота: Телец - разговор; Лъв - харизма; Скорпион - дипломатичност; Стрелец - оптимизъм; Водолей - уединение
Дата: 29/08, 04:30
Специалист по репродуктивна медицина идва във Варна на 25 и 26 септември: д-р Баев ще консултира двойки с проблеми при забременяване в Хейлан
Дата: 29/08, 04:00
На 29 август 1966 г. Бийтълс изнасят последния си концерт
Дата: 29/08, 04:00
Рожден ден има Осман Октай
Дата: 29/08, 03:00