Снимки: Булфото, МТС
Докато в Министерство на транспорта и съобщенията валидираха първата пощенска марка, посветена на еврото, във филателния магазин на Централна поща се образува опашка от желаещи да я закупят, съобщава Булфото.
Първото филателно издание за 2026 година е посветено на присъединяването на България към еврозоната. Това е и първата българска пощенска марка с номинал в евро – малък по размер, но голям по историческо значение знак за новата икономическа епоха на страната ни. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на пускането в употреба на пощенско-филателното издание „България в еврозоната“. Изданието бе валидирано от министрите Гроздан Караджов и Теменужка Петкова, и художника на проекта доц. Ненко Атанасов.
Вицепремиерът Караджов обясни, че подобна промяна в номинала на българските пощенски марки се случва за втори път, съобщават от Министерството на транспорта и съобщенията. „След Освобождението първите марки на младата българска държава са били отпечатвани в сантими и франкове, а с въвеждането на Златния български лев през 1880 г. започват марките да се отпечатват в левове“, изтъкна Караджов.

„През следващите повече от 140 години в левове са издадени близо 6000 български пощенски марки, които документират най-важните моменти от нашата съвременна история. Днес с тази марка затваряме един цял исторически и колекционерски цикъл“, посочи вицепремиерът.
„Пожелавам на тази марка да премине много граници – така, както образите на Мадарския конник, на Св. Иван Рилски и на Паисий Хилендарски ще пътуват свободно из Европа и ще бъдат в портфейлите на милиони европейци“, каза още той. Вицепремиерът Караджов посочи, че всички пощенски марки с номинал в левове ще продължат да се продават в мрежата на Български пощи до изчерпване на наличните количества, като цените им ще бъдат превалутирани по официалния курс към еврото.
Министърът на финансите Теменужка Петкова от своя страна заяви, че с приемането на България в еврозоната приключва процесът по пълна интеграция на страната ни в рамките на Европейския съюз. „Това е дългогодишна мечта за поколения българи и аз се радвам, че именно това правителство успя да я осъществи и България днес да заеме своето достойно място сред държавите членки на еврозоната. Ползите от приемането на България в еврозоната са безспорни - това означава, на първо място, икономическа, финансова и ценова стабилност. Означава много повече инвестиции, означава икономически растеж, по-високи доходи, облекчение при пътуването на всички български граждани в чужбина, както и минимизиране на много сериозни разходи по отношение на бизнеса, свързани с превалутирането“, подчерта още Петкова.
Финансовият министър благодари на българските граждани, и на българския бизнес за това, че приемането на еврото в България се осъществява изключително плавно. По думите й няма никакви сътресения и всички тези страхове, които се опитваха да бъдат насаждани сред обществото, се оказаха напълно неоснователни. „Оттук нататък предстои единствено и само да черпим ползите от това, че България е в еврозоната. Всички институции, които имат отношение към процеса по въвеждането на еврото, са на своето място и упражняват своите правомощия, така че процесът да бъде максимално плавен и да бъде съобразно спазването на Закона за въвеждане на еврото в Република България“, посочи министър Петкова.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Лекари от МБАЛ "Св. Анна" във Варна излизат утре на протест заради ниските заплати
Дата: 14/01, 19:06
Радостин Василев: Аз като ходя по улиците, хората ме поздравяват, не искат да ме бият
Дата: 14/01, 18:551 Коментар
"Фокс нюз": САЩ ще спрат обработването на визи за 75 държави от 21 януари
Дата: 14/01, 18:521 Коментар
Симфоничен трибют на Майкъл Джексън във Варна на 6 март
Дата: 14/01, 18:431 Коментар
Илиан Илиев: Доволни сме и от двете контроли досега
Дата: 14/01, 18:23