Снимка Булфото архив
Министерството на образованието и науката ще работа с депутати от различни парламентарни групи за визията за промяна в образователната система, която да послужи на следващия редовен кабинет.
Министър на образованието и науката проф. Галин Цоков заяви, че основните промени ще бъдат насочени към качеството на образованието.
"Можем да използваме летните месеци да комуникираме с педагогическата общност, с родители и ученици подготвените промени в Закона за предучилищното и училищно образование. Да се обсъди как евентуално те могат да се случат в 50-ото или в 51-вото Народно събрание. Те касаят визията, рамката за качество в образователната система, за стандарта за качество", каза Цоков пред БНР.
Министърът посочи, че през новата учебна година в 40 училища евентуално могат да бъдат изпробвани инструменти за индикатори за качество на образователната система.
"Има нова визия и за учебните програми, която трябва да се превърне след това в концепция за учебни програми по отделни учебни дисциплини и в отделни области, за отделни степени на образованието", добави проф. Цоков.
По думите му учебните програми до 10 клас са били олекотени, но не това е продуктивният път:
"Това, което ние сме подготвили като визия за учебните програми, е свързано с т.нар. компетентностна ориентираност на учебните програми. Да не се фиксират върху понятия, а очакваните цели да бъдат свързани с изграждане на умения за живота и компетентности. Вторият важен момент е по-голяма интегралност на знанието. Третият много важен момент е учебните програми да имат в известна степен гъвкавост и ориентираност към местните условия - училища, общности, общини".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Водач на мотофреза е загинал при катастрофа с камион в Русенско
Дата: 28/08, 18:20
МЗ: Пациентите не трябва да отговарят за осигуряването на кръв
Дата: 28/08, 18:14
Дрон и останки от дронове намериха край Шабла, Черноморец и Ахтопол
Дата: 28/08, 18:06
Здравното министерство започна проверка в Гложенския манастир
Дата: 28/08, 17:57
След акция в "Студентски град": Хванаха 12 неправоспособни водачи зад волана само за няколко часа
Дата: 28/08, 17:40