Снимка: Пиксабей
Здравните власти в Истанбул призовават гражданите, които не са си направили всички ваксини, задължително да го направят. Препоръката идва след като през последните месеци в града отново беше установено зачестяване на случите на морбили и ръст на приетите в болницата с подобни симптоми. Обривите не са установени само по деца, но и по възрастни, съобщи турската телевизия „Ен Ти Ви“ (NTV), цитирана от БТА.
„Виждаме, че някои възрастни и техните деца са се разболели и че вирусът им е бил предаден, след като детето се е разболяло“, обясни специалистът по инфекциозни болести проф. д-р Ифтихар Кьоксал.
Специалистът изтъкна, че програмата за ваксинация на Турция е сред най-успешните в света и изрази мнение, че една от причините за зачестяването на случаите на заболели е силната миграция, както и появата на мнения и хора против ваксинацията.
Наред с пациентите обриви са установени и у здравния персонал. Имало е и случаи на хора, които са били ваксинирани и въпреки това са се разболели от морбили в зряла възраст. Става дума за такива, които са се ваксинирали само с еднократна доза вместо с две и в организма им не са останали антитела. Затова специалистът препоръчва ваксинация с втора доза.
Симптомите на морбили са висока температура и болки в гърлото. Това е периодът на повява на обривите, когато заболелите стават най-силно заразни.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Русия предупреди: Плановете за доставка на дронове на Украйна въвличат Европа все по-дълбоко във войната
Дата: 16/04, 08:51
Предупреждават за разхвърляна отрова, опасна за кучета на Златни пясъци
Дата: 16/04, 08:471 Коментар
Информативни срещи с турски специалист по очни заболявания в София
Дата: 16/04, 08:40
Шкембе чорбата разпали спорове между Турция и Гърция
Дата: 16/04, 08:312 Коментара
Проф. Юлиана Матеева - Гласът на разума в 51-то НС и лицето на Величие!
Дата: 16/04, 08:30