Програмистите паднаха от трона, друга професия е най-търсена в България


Дата: 13/11, 09:10

Пиксабей

Най-много кадри търсят в строителството. Това стана ясно по време на форум на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят“, организиран от "Главболгарстрой“ по случай 55 години от създаването на компанията.

Предприятията в строителството са работодатели на 131 хил. души.

Средната заплата за бранша за година е нараснала с 18 на сто, показват данни към края на месец юни, които бяха обявени по време на форума.

Средната заплата в сектора на строителството на съоръжения за 2023 г. е 2140 лв., а с увеличението през настоящата година вече е около 2500 лв., каза Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Заплатите в големите строителни фирми са с 63% по-високи от средните за бранша, допълни той, предаде Труд и Фокус.

От работещите в сектора на строителството 7,2 хил. души са на ръководни позиции, където средните заплати надхвърлят 6000 лв.

Като строителна компания имаме история от 55 години и можем да проследим как са се сменяли технологиите и строителните процеси, но виждаме как непоклатимо в основата на всичко остават хората, каза Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и зам.-председател на Управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг“. Развитието на всяка една компания е свързано с развитието на кадрите ѝ, допълни той. Емил Ангелов обясни, че има случаи, при които три поколения работят в "Главболгарстрой“. В една строителна компания има нужда от хора със всякакви специалности, каза още Емил Ангелов и добави, че "Главболгарстрой“ има дори водолази. В "Главболгарстрой“ работят 2300 души, като компанията изпълнява всякакви инфраструктурни проекти. В сектора на транспортната инфраструктура компанията е изградила или рехабилитирала над 470 км пътища, от които 67 км са магистрали. Компанията също така изгражда мостове и тунели.

В страната има над 6800 ученика, които учат в професионални училища, свързани със строителството, каза по време на форума министърът на образованието Галин Цоков. Това представляват над 4% от всички ученици в средното образование. Но според него има нужда от развитие в системата на образованието, защото само малко над 400 от всички ученици, свързани със строителството, са в дуална форма на обучение. Трябва да търсим подходи за дуално обучение, за да може учениците докато учат да навлязат на пазара на труда, допълни министърът. От студентите, които завършват строителни специалности, преобладаващата част работят на позиции, които изискват висше образование по специалността им.

Приходите на строителните фирми за миналата година са над 28,5 млрд. лв., като нарастват с 22% спрямо предходната година, стана ясно по време на форума.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Не успяха да разгледат проекта за небостъргач във Варна
Дата: 14/11, 09:02

Криминално проявен ограби жена в парк на Варна
Дата: 14/11, 09:00

10 габровски села на протест срещу честите токови уреди, които унищожават техниката
Дата: 14/11, 08:53

Как детското влакче става символ на коледните мечти?
Дата: 14/11, 08:50

Затварят участък от път в Разградска област за целия зимен сезон
Дата: 14/11, 08:49

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия