Булфото
Цената в България за миналата година е била 107 евро/Mwh, като единствено Италия, Румъния и Унгария имат малко по-висока цена от нашата. Всички останали държави са с много по-ниски цени
България е с една от най-скъпите електроенергии в Европа, което значи загуба на конкурентоспособност, по-висока цена на продукти и услуги, които излизат от нашата индустрия, което се отразява и на обществото, като създава инфлация. Това каза на пресконференция председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, цитира Епицентър.
“Губим наши пазари, защото енергоинтензивната индустрия не е конкурентоспособна. Да, цените в Европа също са високи, което се дължи основно на войната в Украйна.
Цената в България за миналата година е била 107 евро/Mwh, като единствено Италия, Румъния и Унгария имат малко по-висока цена от нашата. Всички останали държави са с много по-ниски цени.
Говоря за цена на пазара ден напред. Нашата цена е с 20% по-висока от тази в Германия и със 70% за индустрията по-висока от Франция и Испания. Спрямо скандинавските държави, нашата електроенергия е 5-6 пъти по-скъпа. Тази година започва още по-фрапиращо със 146 евро/Mwh от 1 януари до 5-ти февруари, включително”, каза Домусчиев и допълни:
“Ние се борим да продължи компесаторния механизъм за високите цени на електроенергията. Не всичко става с някакви директиви, които те заставят да направиш нещо още утре. Технологически много неща не са възможни”.
Домусичев коментира и новите производствени мощности, като ги определи като “болна тема”.
“Започне ли държавата да прави нещо, започват кражбите, схемите и измамите. Всяка една нова мощност трябва да бъде създадена с ясен бизнес план и да бъде финансирана от конкретен инвеститор, а не да бъде финансирана от нас през разните договори за компенсации, договори за специална цена и т.н. Трябва да има абсолютна прозрачност в цялата процедура. Давахме по 2 милиарда на година към Фонда за енергийна сигурност. Преди това ги даваше не само индустрията, а и гражданите. В продължение на 10 години се наляха над 20 милиарда без енергийната ни система да предлага конкурентен продукт или да се е развила в положителна посока. Точно обратното.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Недекларирани над 14 тона зеленчуци разкриха на „Лесово“
Дата: 05/02, 18:17
Пламна заведение на плажа в курорта Слънчев бряг
Дата: 05/02, 18:10
Полша подготвя пакет с помощ за Украйна на стойност 56 милиона долара
Дата: 05/02, 17:52
Зафиров: Ако Конгресът на БСП прекрати моите правомощия, аз няма да се кандитарирам за председател на БСП
Дата: 05/02, 17:43
Тръмп: Никога няма да вляза в рая
Дата: 05/02, 17:303 Коментара