Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова нюз, снимка pexels
Двоен ръст на Лаймска болест отчитат у нас от началото на годината. До момента са установени и доказани 45 случая в страната.
Единствено с кърлежи се предава заболяването, така че то не се предава от човек на човек. Няма друг път. Увеличението е действително, но ако се върнем към 2018 и 2019 г. сме имали по над 400 случая на Лаймска болест годишно. След това падат до 50-150 случая, а сега наваксваме. Т.е. миналата година са били 400, а по-миналата 200.
Това коментира пред Нова нюз проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни болести.
Да, в момента случаите са двойно повече в сравнение с миналата година за същия период. Само че тук става дума за 45 срещу 22 миналата година. Т.е. тепърва ще се разгърне сезона и ще се види каква е активността на кърлежите и колко случая ще имаме. Така че не е ясно как щ е свърши сезона, коментира тя.
Причината за това е затоплянето на времето. Дори да имаме само два - три по-топли дни, кърлежите се активизират, те са гладни, търсят, нападат всякакви гостоприемници, а през последната седмица сме свидетели на такова подходящо кърлежово време, което е свързано с умерено високи температури и повишена влажност. Топлото и сухо време не способства за тяхната активност, посочи професорът.
Първият характерен симптом на Лаймската болест е едно характерно червено петно с диамер поне 5 сантиметра в мястото на ухапването, което обаче се проявява около десетина дни след ухапването. Така че има инкубационен период. Петното не боли, не събри и може дори да остане незабелязано, ако е на гърба или на окосмената част на главата, посочи проф. Христова.
В момента имаме един ваксинален кандидат, който в момента е в процес на изпитване и евентуално до година или две да има реална ваксина срещу Лаймска болест. Ако ви се забие кърлеж, по-добре се обърнете към медицинско лице, за да не го скъсате. Ако нямате достъп, вземете пинсета и го хванете максимално близо до кожата, за да не се скъса, посочи тя.
Знаейки, че активността на кърлежите е пролет и есен, избягвайте да влизате в много зашумени места, разхождайте се по алеите, а не в тревите и пътечките и не лягайте на тревата, не сядайте, дори не спирайте, тъй като кърлежите са гладни и веднага тичат към нас. Слагайте дълги чорапи, дълги крачоли, ползвайте репеленти, а като се приберете, веднага се прегледайте, защото колкото по-малко време кърлежа е на вас, толкова по-малък е риска от инфекция, посочи тя.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
При скандал: Мъж е ударен с твърд предмет в главата от жена и младеж
Дата: 14/04, 14:47
Ученици ще дебатират по правни казуси във варненския Районен съд
Дата: 14/04, 14:40
"Зов за разговор": Подадоха оставки педиатрите от последното общинско детско отделение в София
Дата: 14/04, 14:32
Спартак дава чужд играч на УЕФА
Дата: 14/04, 14:31
Варна планира 2% повече средства за образование през 2025-та
Дата: 14/04, 14:24